Rodzice zmarłej dziewczynki Joanna P. i Michał P. dobrowolnie poddali się karze. Mają wpłacić zasądzoną kwotę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Małżeństwo ma zakaz kontaktów z Markiem H.

Ponadto sąd wyznaczył ojcu dziecka karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, ale mężczyzna nie pójdzie do więzienia, ponieważ na poczet kary zaliczono mu okres przebywania w areszcie tymczasowym. Oboje rodzice mają się poddać psychoterapii.

Rodzice za poradą znachora mieli głodzić dziewczynkę. Odpowiadali za nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka oraz znęcanie się nad nim ze szczególnym okrucieństwem.
Początkowo jednym aktem oskarżenia byli objęci zarówno rodzice dziecka jak i uzdrowiciel. Sąd na pierwszym posiedzeniu zdecydował jednak o rozdzieleniu spraw.

Marek H. odpowiada z wolnej stopy i usłyszał zarzut sprawstwa kierowniczego, ponieważ jego pseudo lekarskie porady miały doprowadzić do śmierci dziewczynki. Znachor miał świadczyć swoje usługi za pieniądze, a z jego usług w sumie skorzystało blisko 60 osób.

Półroczna Magda z Brzeznej k. Nowego Sącza zmarła w połowie kwietnia 2014 roku  Jak wykazała sekcja zwłok, przyczyną śmierci było zaniedbanie i niedożywienie. (pap)