29 grudnia 2014 roku leczenie octanem uliprystalu Esmya otrzymało pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych, potwierdzającą zasadność objęcia leku refundacją. Ostateczna decyzja co do przyznania refundacji należy do ministra zdrowia. Leczenie przedoperacyjne umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy jest tematem poruszanym od dawna zarówno w środowisku medycznym, jak i pacjenckim.

Rozmowy dotyczące zasadności radykalnego leczenia mięśniaków, w tym przypadku usunięcia macicy, dominowały między innymi na XI Krajowej Konferencji Szkoleniowej – Ginekologia i Położnictwo 2014.

- Do niedawna nie było skuteczniejszej metody leczenia mięśniaków macicy niż histerektomia. To był bardzo dobry, skuteczny sposób. Według badań, w Polsce w 2009 roku wykonano z powodu mięśniaków macicy 127.361 histerektomii, 12.578 miomektomii oraz 2619 wycięć macicy drogą pochwową. Pojawiła się jednak zupełnie nowa jakość w medycynie, która rewolucjonizuje system leczenia – mówił profesor Jan Kotarski – kierownik I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii w Lublinie.

Profesor Anita Olejek zwróciła uwagę na obiecującą tendencję wśród pacjentek: - Sytuacja zmienia się wraz ze świadomością kobiet, które coraz więcej czytają, pytają i śledzą nowinki. Ma to oczywiście związek ze stopniem socjoekonomicznym i wykształceniem pacjentki. Czasy się zmieniają, a my musimy respektować zdanie naszych pacjentów i uwzględniać je, podejmując decyzje o sposobie leczenia.

Przychylna rekomendacja AOTM może przyczynić się do refundacji leku i dużo więcej kobiet będzie mogło skorzystać z farmakologicznej metody leczenia octanem uliprystalu, która do tej pory była poza ich zasięgiem. Cena opakowania leku wynosi bowiem około 600-700 zł, a kuracja trwająca trzy miesiące wymaga kupienia trzech opakowań.

Profesor Mariusz Zimmer wyraźnie zaznaczył, że na sukces obalenia dawnych nawyków leczenia radykalnego musi składać się kompilacja trzech czynników: świadomość pacjentki, możliwości techniczne i rzetelne szkolenia dla lekarzy. Ekspert musi wiedzieć, że pośród narzędzi, którymi posługuje się podczas indywidualnego leczenia, ma do wyboru wachlarz możliwości, z którego może wybrać tę najbardziej odpowiednią i właśnie taką zaproponować pacjentce.

- Prawdę mówiąc, nie ma sytuacji, w której nie można by oszczędzić macicy. Osobiście wyłuszczałem ponad 20 mięśniaków z jednej macicy i po tym zabiegu pacjentka zaszła w ciążę. Najważniejsze jest indywidualne podejście – mówi profesor.

Pozytywna decyzja AOTMiT z pewnością w przyszłości rozszerzy spektrum możliwości zarówno dla pacjentek, jak i lekarzy. Leczenie farmakologiczne pozwala na zmniejszenie mięśniaków do rozmiarów, które pozwalają na leczenie kobiet bez konieczności ich okaleczania.

Mięśniaki macicy są jednym z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych, które występują u 20-40 procent kobiet. Szacuje się, że z powodu mięśniaków macicy cierpi co piąta kobieta po 35. roku życia i co druga miesiączkująca pięćdziesięciolatka.

Magdalena Okoniewska

Opublikowano: www.zdrowie.abc.com.pl , stan z dnia 21 stycznia 2015 r.