- To nie jest likwidacja dla likwidacji, tylko jeśli mówię o uprawnieniu obywatelskim to znaczy, że odchodzimy od modelu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, a instytucją, która prowadzi powszechne ubezpieczenie zdrowotne jest NFZ i w tym sensie jego istnienie jest bezprzedmiotowe – powiedział minister podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
 
- Oczywiście to nie znaczy, że likwidujemy płatnika, tylko odpowiedzialność za płacenie za świadczenia zdrowotne będzie spoczywała na kimś innym - prawdopodobnie na jakiejś agendzie wojewody – dodał.
 
Według ministra przedstawienie koncepcji zmian ma nastąpić „w ciągu kilku miesięcy”.
- W tej chwili pracują zespoły, które ją opracowują zaczynając od strategii, proszę o cierpliwość – mówił Radziwiłł. Likwidacja NFZ według obecnych zapowiedzi ma nastąpić nie wcześniej niż w 2018 roku.

Czytaj: Prezes NFZ: jest nadzór polityczny nad finansowaniem zdrowia>>>
 
Poprzednik Radziwiłła na stanowisku ministra zdrowia, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu profesor  Marian Zembala mówił podczas jednego z kongresowych paneli, że nie można zestawiać „siermiężnego” systemu budżetowego znanego wielu obywatelom z czasów PRL z tym, który zostanie być może wprowadzony w Polsce.
 
- Dobrze się stało, że przesunęliśmy termin likwidacji na 2018 rok, żeby się przyglądać – mówił. Zaznaczył, że NFZ wykształcił bardzo dobrych specjalistów i ma niskie koszty funkcjonowania.
 
Pytany o sprawę ewentualnego usamodzielnienia się Instytutu Onkologii w Gliwicach – obecnie jest oddziałem Instytutu w Warszawie - minister Radziwiłł powiedział tylko: „Badamy sprawę. Nic więcej na razie nie mam do powiedzenia. Na pewno nie będzie to decyzja pochopna”. O usamodzielnienie gliwickiego szpitala zabiega wiele środowisk w regionie, między innymi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, ostatnio kampanię w tej sprawie prowadzą śląskie media. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Zarządzanie progresywne zdrowiem. Kierunki, strategie, metody
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł