Według Ministerstwa Zdrowia, zmiany dotyczące standardów uporządkują kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń.

Pod koniec lutego 2017 rok u minister zdrowia powołał zespół, który ma opracować projekt rozporządzenia w sprawie standardów organizacyjnych opieki w okresie fizjologicznej ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

- Zadaniem zespołu jest osiągniecie co najmniej takiego poziomu standardów organizacji opieki okołoporodowej, jakie obowiązują w tej chwili – powiedział w poniedziałek 6 marca 2017 roku dziennikarzom minister, pytany o standardy podczas poniedziałkowego briefingu dotyczącego szczepień przeciw pneumokokom.

- Wiem, że jest wiele inicjatyw, które zmierzają ku podniesieniu jeszcze wyżej poprzeczki i zapewnieniu jeszcze lepszej opieki okołoporodowej, zarówno rodzącym jak i nowo narodzonym dzieciom. Myślę, że zespół, w którego skład wchodzą zarządzający szpitalami, specjaliści w zakresie ginekologii i położnictwa, perinatologii i neonatologii oraz grupa osób reprezentujących organizacje pozarządowe zajmujące się jakością opieki okołoporodowej, wypracuje coś, co będzie jeszcze lepsze od tego, co mamy w tej chwili – dodał Radziwiłł.

Pytany, kiedy zespół zakończy prace, stwierdził, że "jest bardzo dużo czasu". Dotychczasowe standardy będą bowiem obowiązywały do czasu wydania nowego rozporządzenia – na co przewidziano czas maksymalnie do końca 2018 roku.

- Myślę, że czasu jest wystarczająco dużo. Założenie jest takie, że standardy będą co najmniej tak wysoko ustawione, jak w tej chwili – stwierdził minister. Dodał, że jeśli zespół doszedłby do wniosku, że standardy mają zostać na poziomie, na którym są w tej chwili, to takie pozostaną. Minister podkreślił jednocześnie, że medycyna się rozwija, możliwości organizacyjne służby zdrowia też.

- Jakość opieki w bardzo wielu szpitalach poszła bardzo do góry. Myślę, że w tego typu przepisach czy wymaganiach dobrze jest zrobić od czasu do czasu taką analizę, z czym mamy do czynienia i ewentualnie zdecydować o tym, by było jeszcze lepiej – powiedział Radziwiłł.

Zmiana dotycząca standardów spotkała się z zastrzeżeniami części środowisk, które sygnalizowały, że może ona doprowadzić do pogorszenia jakości opieki nad kobietą w ciąży. Fundacja "Rodzić po Ludzku" przekonywała, że jeśli procedury medyczne będą regulowane przez rekomendacje, to będzie to "miękkie prawo", bez mocy wiążącej.

 [-DOKUMENT_HTML-]

 

Resort wyjaśniał, że standardy jako schematy postępowania, opracowane na podstawie aktualnej wiedzy medycznej, stanowią bardzo ważne wskazówki w codziennej praktyce lekarskiej. Ministerstwo zaznaczało jednak, że nie powinny one stanowić bezwzględnie obowiązujących przepisów, ponieważ odnoszą się do sytuacji przeciętnych, najczęściej występujących w medycynie. Ministerstwo podawało, że zdarzają się sytuacje, w których dla dobra pacjenta nie można ich zastosować. W takim przypadku pojawia się problem - wszelkie odstępstwa lekarza od tych standardów mogą skutkować odpowiedzialnością kierownika placówki medycznej lub personelu udzielającego świadczeń. Resort zaznaczał, że minister zdrowia będzie mógł ogłaszać w obwieszczeniu standardy postępowania medycznego opracowane przez towarzystwa naukowe.

Minister zdrowia, pytany o obawy dotyczące zmian, ocenił w poniedziałek 6 marca 2017 roku, że wynikały one z niezrozumienia.
- Standardy mogą być tylko lepsze, innej możliwości nie przewiduję – dodał.

Przewodniczącą zespołu ds. standardów okołoporodowych jest wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. W jego skład wchodzą między innymi konsultanci krajowi, przedstawiciele towarzystw medycznych, resortu zdrowia i samorządów zawodowych (lekarskiego oraz pielęgniarek i położnych). W pracach będą także uczestniczyć przedstawiciele środowiska społecznego, między innymi Fundacji "Rodzić po Ludzku", Fundacji "Ius Medicinae" i Stowarzyszenia na rzecz Naturalnego Rodzenia i Karmienia. Członkami zespołu są także: profesor Bogdan Chazan z Poradni Zdrowego Rodzicielstwa, kierownik Pracowni Analiz Zdrowia Prokreacyjnego Instytutu Matki i Dziecka profesor Michał Troszyński oraz dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Zofii dr Wojciech Puzyna.

Obecne standardy opieki okołoporodowej zostały przyjęte pod koniec 2012 roku. Wskazano w nich między innymi, że personel medyczny powinien szanować prywatność i poczucie intymności kobiety oraz omówić z nią sposoby radzenia sobie z bólem. Położne i lekarze powinni zachęcać rodzącą do poruszania się podczas pierwszego okresu porodu oraz do przyjmowania takich pozycji, które są dla niej wygodne i przynoszą jej ulgę w odczuwaniu bólu. (pap)

 [-OFERTA_HTML-]