Projekt rozporządzenia w sprawie wywozu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przywozu na to terytorium komórek rozrodczych i zarodków określa między innymi:
1) sposób składania wniosku o pozwolenie na wywóz lub przywóz komórek rozrodczych lub zarodków, zwanego dalej „pozwoleniem”;
2) sposób przekazywania pozwolenia;
3) sposób monitorowania stanu komórek rozrodczych i zarodków w drodze między dawcą komórek rozrodczych albo dawcami zarodka a biorczynią;
4) szczegółowe wymagania dotyczące wywozu i przywozu komórek rozrodczych i zarodków.
Zgodnie z projektem rozporządzenia, wniosek o pozwolenie na wywóz z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium państwa innego niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub przywóz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa innego niż państwo członkowskie Unii Europejskiej komórek rozrodczych lub zarodków przesyła się środkami komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów ustawy z 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1422).
Czytaj: Banki komórek rozrodczych i zarodków będą musiały spełnić określone wymagania >>>
W celu potwierdzenia informacji o spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 57 ust. 2 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 2015 roku o leczeniu niepłodności (Dz. U. poz. 1087) - dalej u.o.l.n., w ramach dołączonego do wniosku o pozwolenie opisu procedur przedstawia się pozwolenia, certyfikaty lub akredytacje, w zakresie spełniania warunków jakości i bezpieczeństwa komórek rozrodczych i zarodków przeznaczonych do zastosowania w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji, wydane przez uprawnione organy lub instytucje państwowe.
Artykuł 57 ust. 6 u.o.l.n. stanowi, iż odmowa udzielenia i cofnięcie pozwolenia następuje w drodze decyzji administracyjnej. Zgodnie z projektem rozporządzenia, pozwolenie przekazuje się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Projektowany akt normatywny określa także sposób monitorowania stanu komórek rozrodczych i zarodków w drodze między dawcą komórek rozrodczych albo dawcami zarodka a biorczynią. Monitorowanie prowadzi się poprzez analizę i weryfikację danych dotyczących:
1) niepowtarzalnego oznakowania umożliwiającego identyfikację wywożonych i przywożonych komórek rozrodczych i zarodków;
2) szczegółowych wymagań w zakresie jakości i bezpieczeństwa;
3) potwierdzenia zgodności dokumentacji odnoszącej się do wywożonych lub przywożonych komórek rozrodczych lub zarodków z komórkami rozrodczymi lub zarodkami wydanymi lub przyjętymi w celu zastosowania przez ośrodek medycznie wspomaganej prokreacji.
W trakcie wywozu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przywozu na terytorium RP komórek rozrodczych i zarodków należy zapewnić osobom przewożącym komórki rozrodcze i zarodki oraz podmiotowi je odbierającemu możliwość monitorowania przez bieżącą analizę i weryfikację szczegółowych wymagań w zakresie jakości i bezpieczeństwa dotyczących:
1) danych zawartych w karcie dawcy;
2) warunków:
a) pobrania komórek rozrodczych lub utworzenia zarodków,
b) przetwarzania oraz testowania komórek rozrodczych i zarodków,
c) przechowywania komórek rozrodczych i zarodków,
d) dystrybucji komórek rozrodczych i zarodków;
3) stosowanych wyrobów medycznych i materiałów mających bezpośrednio kontakt z komórkami rozrodczymi i zarodkami.
Projekt rozporządzenia określa również, iż do wywożonych lub przywożonych komórek rozrodczych lub zarodków dołącza się decyzję o wydaniu pozwolenia. Wskazaną decyzję podmiot wywożący lub przywożący komórki rozrodcze lub zarodki ma obowiązek udostępnić bez wezwania, podczas kontroli, funkcjonariuszowi celnemu.
Zakłada się, iż projektowane rozporządzenie wejdzie w życie 1 listopada 2015 roku.