Mimo to 12 procent młodych Polaków, którzy ani razu nie sprawdzili stanu swoich plemników, twierdzi, że nigdy nie zdecyduje się na zbadanie nasienia. 

- W przypadku pary zmagającej się z niepłodnością kategoryczna odmowa zbadania nasienia przez mężczyznę mogłaby okazać się zgubna dla możliwości poczęcia dziecka. Jest to kluczowe badanie w kontekście oceny męskiej płodności i wykrywania ewentualnych zaburzeń w tym zakresie. Na ten temat powinni również znacznie częściej rozmawiać z pacjentami lekarze, bowiem mężczyźni często polegają na ich opinii i zaleceniach - mówi dr Grzegorz Mrugacz, ginekolog-położnik z Kliniki Bocian, ekspert merytoryczny kampanii „Płodny Polak”.

Jak pokazują badania IQS zrealizowane dla kampanii „Płodny Polak”, 46 procent młodych mężczyzn, którzy nigdy nie skontrolowali swoich plemników, deklaruje, że mogliby poddać analizie nasienie, gdyby zalecił im takie badanie lekarz. Z kolei, 42 procent Polaków w wieku 18-35 lat przyznaje, że zbadaliby swoje nasienie, gdyby mieli podejrzenia, że mogą być bezpłodni. Jednak zazwyczaj bezpłodność u mężczyzn nie daje wyraźnych symptomów, a bez badań nasienia trudno ją zdiagnozować.

Ponieważ duży wpływ na decyzje mężczyzn mają kobiety i to one często skutecznie motywują partnerów do dbania o kondycję i zdrowie, to 36 procent młodych Polaków, którzy dotychczas nie poddali się kontroli plemników, zapowiada, że zbadaliby swoje nasienie, gdyby poprosiła ich o to partnerka. Z kolei profilaktycznie, dla sprawdzenia swojego stanu zdrowia, gotowych jest skontrolować plemniki 13 procent mężczyzn w wieku 18-35 lat, którzy nigdy w życiu badania nasienia nie wykonali.

- Męska płodność to dla wielu panów delikatna kwestia, natomiast każdy mężczyzna planujący dziecko powinien profilaktycznie kontrolować swoje zdrowie również pod względem płodności, bowiem wykrycie nieprawidłowości w tym zakresie pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dzięki temu wiele par mogłoby uniknąć miesięcy a nawet lat bezskutecznych starań o dziecko - tłumaczy dr Grzegorz Mrugacz, specjalista leczenia niepłodności z Kliniki Bocian, ekspert merytoryczny kampanii „Płodny Polak”.

Przy diagnozie męskiej płodności podstawowym działaniem jest badanie nasienia. Pobrana próbka podlega ogólnej kontroli koloru, pH, lepkości i objętości, jak również ocenie mikroskopowej, gdzie sprawdza się liczbę plemników w mililitrze nasienia, a także ich żywotność, budowę oraz ruchliwość. Badanie jest bezbolesne, przeprowadzane szybko, a wyniki niejednokrotnie można uzyskać już tego samego dnia.

Badanie opinii „Polscy mężczyźni o płodności” zostało zrealizowane przez IQS na zlecenie Kliniki Bocian na potrzeby kampanii „Płodny Polak” w dniach od 17 do 20 maja 2016 roku metodą Omnibus on-line przy wykorzystaniu techniki RTS. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy i obejmowała grupę 800 Polaków. Analizą objęto młodych mężczyzn w wieku 18-35 lat, którzy stanowili grupę 217 osób. Próba została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w tym wieku pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania.

Kampania społeczna „Płodny Polak” ma na celu zwrócenie uwagi młodych mężczyzn, zwłaszcza nieposiadających jeszcze dzieci, na rosnącą liczbę zaburzeń płodności wśród Polaków. W ramach projektu prowadzone są działania edukacyjne mające na celu budowanie świadomości mężczyzn w zakresie czynników i zachowań związanych ze współczesnym stylem życia negatywnie wpływających na męską płodność. Kampania zachęca również do profilaktycznych badań nasienia. Kampanię koordynuje Klinika Leczenia Niepłodności „Bocian”, patronat nad nią objęło Polskie Towarzystwo Andrologiczne oraz Polskie Towarzystwo Urologiczne.
 

Źródło: Kampania społeczna „Płodny Polak”