Autorzy publikacji starali się pokazać prawa dziecka związane z ochroną jego zdrowia jako integralny element praw człowieka, zawierający się w relacji dziecka i jego rodziców lub innych opiekunów prawnych z władzą publiczną. Pokazując określone prawo dziecka, autorzy pokazują jednocześnie, w jaki sposób państwo powinno mu zapewnić potencjalną możliwość skorzystania z tego prawa. 

„Stwierdzenie, że dziecko ma określone prawo do jakiegoś świadczenia lub pomocy, oznaczać winno jednocześnie, że państwo poprzez swoje organy władzy publicznej między innymi gwarantuje dziecku dostęp do tych świadczeń, opracowuje odpowiedni do wieku program zdrowotny, kształci lekarzy pediatrów i pielęgniarki szkolne. Państwo tworzy zatem podsystem opieki zdrowotnej dla dzieci w ramach ogólnego systemu ochrony zdrowia i uchwala przepisy regulujące jego funkcjonowanie. Naszym zdaniem – mimo że ten schemat rozumowania jest logiczną konsekwencją treści normatywnej odpowiednich przepisów Konstytucji RP – to jednak nie jest w należyty sposób realizowany w ustawach określających zasady działania systemu ochrony zdrowia w Polsce” – czytamy w przedmowie do publikacji.

Czytaj: Karta Praw Pacjenta-Dziecka: dla małych pacjentów, rodziców i lekarzy >>>

Autorzy podkreślają, że uwagę poświęcili główne tym prawom dziecka do ochrony zdrowia, które dotyczą jego jako spełniającego kryteria niezbędne do uznania go jako pacjenta oraz świadczeniobiorcy. Wskazują także istniejące procedury egzekwowania określonych praw dziecka oraz sposoby reprezentacji interesów dziecka wobec organów państwowych. 

Autorzy podkreślają fakt, że prawa dziecka do szczególnej opieki zdrowotnej opisano w artykule 68  ust. 3 Konstytucji RP, a jego ogólną ochronę określono w art. 72 Konstytucji RP, co wskazuje na uznanie przez ustawodawcę konstytucyjnego uprzywilejowanej pozycji dziecka w społeczeństwie.

W poradniku omówiono uwarunkowania konstytucyjne dotyczące prawa dziecka do ochrony zdrowia oraz szczególnej opieki zdrowotnej, a także główne regulacje prawa międzynarodowego odnoszące się do omawianej tematyki. Wskazany został również tryb dochodzenia roszczeń, w przypadku gdy prawa dzieci w przedmiotowym zakresie są łamane lub w niewłaściwy sposób realizowane.

Publikacja umożliwia sformułowanie, na bazie wskazanych uwag praktycznych i w oparciu o podane piśmiennictwo i orzecznictwo, roszczeń egzekwujących prawa dzieci w przedmiotowej materii – dzięki czemu będzie pomocna w uzyskaniu przez dzieci i ich rodziców lub innych opiekunów prawnych należytego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.

Książka przeznaczona jest dla prawników obsługujących organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe w zakresie związanym z ochroną prawa dzieci. Będzie również przydatna osobom obsługującym instytucje ubezpieczenia zdrowotnego, samorządy zawodów medycznych i podmioty lecznicze. Zainteresuje także studentów prawa, administracji i zdrowia publicznego.

Książka będzie dostępna w Księgarni Profinfo.

Informacje o autorach:

Hubert Izdebski − profesor doktor habilitowany nauk prawnych, profesor zwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; dyrektor Instytutu Nauk o Państwie i Prawie na Wydziale Prawa i Administracji UW; wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i Collegium Civitas; sekretarz Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów; radca prawny, adwokat; autor licznych publikacji z zakresu prawa publicznego i administracji oraz ich historii, a także teorii prawa, jak również autor i współautor wielu

projektów aktów normatywnych.

Maciej Dercz – doktor nauk prawnych; radca prawny; dyrektor Instytutu Prawa Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego i lider jednego z modułów tematycznych MBA w ochronie zdrowia; prowadzi szkolenia dotyczące zagadnień prawa ochrony zdrowia dla Krajowej Rady Radców Prawnych (od 1999); autor i współautor wielu publikacji dotyczących prawnych aspektów ochrony zdrowia (m.in.: Prawo publiczne ochrony zdrowia, 2013; Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej. Komentarz, 2007; Samorząd terytorialny w systemie ochrony zdrowia, 2005).

Tomasz Rek – radca prawny; pracownik administracji publicznej; wykładowca w ramach modułów tematycznych MBA w ochronie zdrowia na Uczelni Łazarskiego; praktyk w zakresie obsługi prawnej podmiotów funkcjonujących w systemie ochrony zdrowia; autor i współautor licznych publikacji z zakresu prawa ochrony zdrowia (m.in.: Ustawa o działalności leczniczej. Komentarz, 2014; Prawo publiczne ochrony zdrowia, 2013; Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej. Komentarz, 2007, 2010).