- Chcemy nauczyć się lepiej służyć drugiemu człowiekowi, lepiej stosować nie tylko tę terapię farmakologiczną, ale też i terapię duchową, tę ludzką, to oddziaływanie ludzkie, które jest bardzo ważne w relacji medyk – pacjent - powiedział, cytowany przez biuro rasowe Jasnej Góry, nowy krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski.
 
Odczytał on przesłanie do uczestników pielgrzymki od przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego.
„Niech z częstochowskiego sanktuarium popłynie przesłanie miłosierdzia do pracowników służby zdrowia, by kierowali się w pracy empatią i czułością wobec pacjentów, do chorych zaś zapewnienie, że czuwa nas nimi Miłosierny Jezus wraz ze swą Matką” – napisał abp Zimowski.
 
Przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu ds. Służby Zdrowia biskup Stefan Regmunt wyraził przekonanie, że każdy pracownik służby zdrowia potrzebuje umocnienia duchowego, bo bez tego nie można pracować wśród chorych.
 
- Druga sprawa, to na pewno aktualna jest reforma służby zdrowia, musimy się modlić o taką reformę, która uwzględni wszystkich, która będzie wyrównywała pewne niesprawiedliwości nabrzmiałe przez lata. Wszystkiego od razu nie naprawimy, ale jeśli jest dobry kierunek, to wcześniej czy później doczekamy się tej radości, że nastąpiła zmiana, na którą rzeczywiście długie lata czekaliśmy - dodał bp Regmunt.
 
Głównym punktem pielgrzymki była msza św. na jasnogórskim szczycie, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski.
- Wiemy, że odpowiedzialne pomaganie chorym spełnia się poprzez zapewnienie niezbędnej opieki medycznej. Pomoc chorym nie zamyka się jednak jedynie w ramach zabiegów i procedur medycznych. Ogromnie ważna jest zdolność do pochylenia się nad chorym z miłością i otwartością. Żadne procedury medyczne nie zastąpią bowiem bliskości, serdecznej rozmowy, oddanej modlitwy czy cierpliwego czuwania przy chorym - podkreślił bp Bronakowski.
 
W pielgrzymce uczestniczyli dyrektorzy i pracownicy szpitali, przychodni, hospicjów, zakładów opieki zdrowotnej i innych placówek medycznych, domów pomocy społecznej, lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, farmaceuci, rehabilitanci, rektorzy akademii medycznych, duszpasterze krajowi i diecezjalni, kapelani szpitali. Na pielgrzymce obecni byli też przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
 
Od 30 lat pielgrzymka jest poprzedzona rekolekcjami dla pracowników służby zdrowia. W tym roku w spotkaniu, trwającym od piątku 30 maja 2016 rokku do soboty 21 maja 2016 roku, wzięło udział około 700 osób. W programie pielgrzymki znalazły się między innymi nabożeństwa Apelu Jasnogórskiego i Drogi Krzyżowej, a także nocne czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu.(pap)
Dowiedz się więcej z książki
Porozumienie z pacjentem. Relacje i komunikacja
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł