Pracodawcy RP to organizacja reprezentująca 10 tysięcy firm, zatrudniających około 5 milinów pracowników. Zdecydowana większość z nich to firmy prywatne.

Czytaj: Porozumienie Zielonogórskie przystąpiło do Pracodawców RP >>

Nic nie wskazuje, by spór między środowiskiem lekarskim, a Ministerstwem Zdrowia zakończył się w najbliższych godzinach-  napisali Pracodawcy RP w komunikacie. Przypominają w nim, że (do 3 stycznia 2015) tylko w czterech województwach wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej podpisały umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. W niektórych regionach większość placówek nie podpisało kontraktów.

Czytaj: MZ: zachęcamy do otwierania nowych placówek POZ, dość szantażu Porozumienia Zielonogórskiego  >>>

„Dla pacjenta nie jest istotne, kto w konflikcie pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a środowiskiem lekarskim ma rację. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia, zaś zamknięcie nawet 20 procent gabinetów to problem dla setek tysięcy chorych dziennie” – czytamy w komunikacie Pracodawców RP. 

Autorzy listu stwierdzają, że system ochrony zdrowia wymaga pilnych zmian. „Nie budzi także wątpliwości, że takie zmiany powinny być dobrze przygotowane, a ich założenia zawczasu skonsultowane ze środowiskiem. W czasie, gdy strony konfliktu przedstawiają swoje racje, społeczeństwo oczekuje powrotu do normalności. Potrzebny jest dialog i pilne rozwiązanie. Dlatego Pracodawcy RP – nie wnikając w słuszność argumentów obu stron, lekarzy i Ministerstwa – proponują podjęcie mediacji w trwającym sporze” –napisali autorzy komunikatu.
- Jesteśmy  przekonani, że jest to jedyna możliwość w chwili obecnego kryzysu, która pomoże w osiągnięciu kompromisu. Wieloletnie doświadczenie Pracodawców RP w mediacji wskazuje na możliwość wypracowania rozwiązania kończącego spór – podkreśla Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 czytaj także: www.zdrowie.abc.com.pl