- W ramach tych przepisów uprościliśmy procedury i skróciliśmy czas zakładania nowych przychodni podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział minister Arłukowicz.

2 stycznia 2015 roku po południu opublikowane zostały zarządzenia prezesa NFZ w tej sprawie. Zarządzenia dostępne są na stronie Funduszu (www.nfz.gov.pl).

Minister Arłukowicz powiedział, że w całej Polsce uruchomiono już procedury dotyczące uruchomienia w sumie 67 nowych placówek POZ. Na przykład w województwie dolnośląskim mają powstać 3 nowe placówki, w lubelskim – 15, w łódzkim – 2, w mazowieckim – 1, w  opolskim – 9, w podkarpackim – 5, w podlaskim – 5, w śląskim – 5, w warmińsko-mazurskim – 5, w małopolskim – 5 i w lubuskim – 9.

- Będziemy zachęcać pacjentów, aby wybierali te placówki, które nie będą przed nimi zamykać drzwi, a które zajmą się po prostu leczeniem – podkreślił minister Arłukowicz. – Musimy skończyć z corocznym, trwającym od 10-ciu lat, szantażem prowadzonym przez Porozumienie Zielonogórskie wobec pacjentów i wobec kolejnych ministrów zdrowia.

Dodał też, że NFZ nie zapłaci „za ani jeden dzień, kiedy przychodnia była zamknięta” tym świadczeniodawcom, którzy nie podpisali porozumień. Zachęcił również do podpisywania umów przez świadczeniodawców POZ jeszcze 2 stycznia 2015 oraz w weekend.
- Oddziały NFZ będą pracowały w piątek 2015 do godziny 24.00, a w sobotę i niedzielę (3 i 4 stycznia 2015) do godziny 20.00, aby dać możliwość tym, którzy jeszcze będą chcieli podpisać porozumienie. Zachęcamy też tych, którzy chcą założyć nowe placówki podstawowej opieki zdrowotnej do zjawienia się w NFZ.

Minister podkreślił, że placówki, które nie otworzą gabinetów 5 stycznia 2015, wypadną definitywnie z systemu publicznego i aby ponownie rozpocząć działalność, będą musiały ponownie przejść całą procedurę, włącznie ze zbieraniem deklaracji pacjentów.

Czytaj także: Neumann: nie będzie innych umów dla protestujących lekarzy >>>

Wśród przychodni, które dotychczas podpisały porozumienia, są 694 placówki należące do członków Porozumienia Zielonogórskiego.

Na konferencji prasowej, tuż przed konferencją ministra zdrowia, liderzy Porozumienia Zielonogórskiego oświadczyli, że minister manipuluje danymi, ale jednocześnie zadeklarowali, że są gotowi do dalszych rozmów.

Czytaj: PZ: jesteśmy gotowi do dalszych negocjacji z Ministerstwem Zdrowia >>>

Więcej na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 czytaj:  www.zdrowie.abc.com.pl