Środowisko lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zaskoczeniem i całkowitą dezaprobatą przyjmuje doniesienia medialne dotyczące finansowania podstawowej opieki zdrowotnej w roku 2015 – oświadcza w komunikacie Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

PPOZ przypomina, że minister już ponad miesiąc temu zapowiadał spotkanie finansowo-organizacyjne ze środowiskiem POZ, do którego nie doszło. „Jak widać chyba brakło ministrowi odwagi i woli rozmawiać przez media. Taka forma rozmowy i negocjacje ze środowiskiem jest nie do przyjęcia” – piszą autorzy stanowiska, nawiązując do konferencji prasowej ministra Arłukowicza, która odbyła się 17 października 2014 r.

Porozumienie jest szczególnie zaskoczone faktem, że Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje żadnych dodatkowych środków na realizację nowych zadań, do których należą: pakiet onkologiczny, pakiet antykolejkowy, zadania z okulistyki i dermatologii oraz czekająca świadczeniodawców informatyzacja w ochronie zdrowia. W dodatku, co zapowiedziane zostało 17 października 2014 r., przewiduje zmiany w finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskane dzięki tym zmianom środki – w wysokości 800 mln zł chce przeznaczyć właśnie na realizację pakietu onkologicznego.

Tymczasem, według PPOZ, podstawowa opieka zdrowotna jest głęboko niedofinansowana, nakłady nie są waloryzowane od 2008 roku, a od 2009 roku ciągle spadają.

„Minister Arłukowicz od miesięcy co innego zapowiada, a co innego robi. Zapowiadał postawienie na podstawową opiekę zdrowotną i wzrost finansowania w tym obszarze. Zapowiadał nowe zadania i dodatkowe środki. A dziś słyszymy, że będzie tylko więcej pracy, więcej obowiązków za mniejsze pieniądze, bo minister zaoszczędzi na lekarzach rodzinnych.  To już jest nie tylko niesłowność, to jest kpina z całego środowiska podstawowej opieki zdrowotnej” – piszą oburzeni autorzy oświadczenia.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.porozumieniepoz.pl, stan z dnia 21 października 2014 r.