W Wojewódzkim Centrum Pulmonologii i Tarakochirurgii w Poznaniu odbył się pierwszy w Wielkopolsce przeszczep płuca. Przeprowadzenie zabiegu było możliwe dzięki inwestycji obejmującej wybudowanie bloku operacyjnego, pracowni histopatologii oraz oddziału szpitalnego.

Inwestycja była realizowana od kwietnia do listopada 2011 roku. Koszt tej inwestycji wyniósł 5.471.836 zł, z czego dotacja z budżetu województwa wielkopolskiego wyniosła 5.400.000 zł, a środki własne WCPiT - 71.836 zł.

Blok operacyjny wyposażony został w nowoczesny sprzęt, między innymi laser neodymowo-yagowy, videotorakoskop, videomediastinoskop, zestaw laserowy do operacji wewnątrzoskrzelowych, zestaw do bronchoskopii interwencyjnej, lampy operacyjne, stoły operacyjne i wciąż jest sukcesywnie doposażany. Wyposażenie bloku operacyjnego, które stanowiło zaplecze techniczne przeprowadzonego przeszczepu, kosztowało 2.764.144 zł. Wcześniej, w 2010 roku za kwotę 160.500 zł z budżetu województwa wielkopolskiego zakupiony został aparat ECMO, czyli sztuczne płuco.

Nowo wybudowany, nowocześnie wyposażony blok operacyjny umożliwia wykonywanie pełnego zakresu zabiegów operacyjnych w obrębie płuc, śródpiersia i ściany klatki piersiowej oraz spełnia wszystkie standardy wymagane do wykonywania wysokospecjalistycznych procedur przeszczepu płuc.

Zamontowane kamery oraz urządzenia do transmisji danych i obrazów na odległość pozwalają na szkolenia, konsultacje specjalistyczne, obserwacje pola operacyjnego w dowolnym miejscu na świecie.

Decyzją z 11 stycznia 2013 r. minister zdrowia udzielił Wielkopolskiemu Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii akredytacji na okres 5 lat na przechowywanie i przeszczepianie płuc.

Transplantacje płuc przeprowadzane są jeszcze w dwóch ośrodkach – w Szczecinie i w Zabrzu.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.wcpit.pl, stan z dnia 9 stycznia 2015 r.