Obecna ustawa dotycząca medycyny pracy obowiązuje w Polsce od 1997 roku i wydaje się, że dziś niezbędna staje się rewizja aktualnego modelu badań. Już w 2012 roku WHO - obok wielu pozytywnych spostrzeżeń - wskazało również elementy, które wymagają poprawy – przypomina Anna Rulkiewicz. 

Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła wówczas uwagę na konieczność głębszej współpracy pomiędzy Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Pracy, a także na potrzebę rozszerzenia badań o pogłębioną analizę środowiska pracy. Istotnym wnioskiem była również rekomendacja włączenia miejsca pracy do obszarów objętych działaniami profilaktycznymi.

Prezes Lux Med wskazuje, że pacjenci poddający się badaniom medycyny pracy często ukrywają swoje dolegliwości w obawie przed konsekwencjami szczerej rozmowy z lekarzem. - Dlatego powinniśmy zadać sobie pytanie - co podczas badań medycyny pracy jest kluczowe i jak można wykorzystać ten czas, aby rzeczywiście medycyna pracy wspierała zdrowie pracowników? Moim zdaniem celem badania z zakresu medycyny pracy powinno być wsparcie pracownika w zachowaniu zdrowia poprzez analizę i współpracę z pracodawcą w stwarzaniu optymalnych dla pracownika warunków – dodaje Anna Rulkiewicz. 

Czytaj: Lux Med wprowadza innowacyjną metodę rehabilitacji>>>

Jak podkreśla prezes Lux Med, badania z zakresu medycyny pracy są również doskonałą okazją do prowadzenia wstępnej diagnostyki chorób cywilizacyjnych. 

- Powinniśmy się również zastanowić nad kursami, które umożliwiłyby szybkie przygotowanie internistów i lekarzy medycyny rodzinnej do wykonywania badań medycyny pracy. Aby doszło do zmian, musimy podjąć szerokie rozmowy z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, a także  Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - dodaje.

Dowiedz się więcej z książki
Badania lekarskie pracowników - nowe zasady od 1 kwietnia 2015 r.
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł