Twój Ruch domaga się informacji ministra zdrowia z powodu głośnej sprawy prof. Bogdana Chazana, dyrektora miejskiego szpitala św. Rodziny w Warszawie. Chazan - co opisywały media - powołując się na konflikt sumienia, odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, mimo diagnozy, iż dziecko z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu. Chazan nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

- Dziś widzimy, że problem podpisywania przez lekarzy deklaracji wiary jest znacznie - większy niż mogło się wydawać. Bo profesor Chazan nie tylko jako lekarz podejmuje decyzje, które ograniczają dostępność świadczeń pacjentom, ale również jako dyrektor szpitala wywiera presję na całym swoim zespole, wiec sprawa wydaje się być poważna, a w skali kraju może być takich przypadków tysiące - podkreślił poseł TR, Łukasz Krupa.

Małgorzata Prokop-Paczkowska z Ruchu Kobiet poinformowała, że jej partia uruchomiła specjalny numer telefonu, pod którym można zgłaszać przypadki odmówienia kobietom legalnej aborcji i środków antykoncepcyjnych.

Cały artykuł www.interia.pl