Porozumienie Zielonogórskie powołuje specjalny zespół ekspertów, którzy opracują kompendium wiedzy na temat zaświadczeń wystawianych przez lekarzy. Efektem pracy zespołu ma być publikacja, w której zostaną wyjaśnione wszystkie kwestie związane z obowiązkami lekarza w związku z wydawaniem zaświadczeń.

- To problem dotyczący głównie lekarzy rodzinnych, do których przychodzi się "po pieczątkę" z byle powodu, a często w nieuzasadnionych przypadkach - tłumaczy Andrzej Zapaśnik, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. - Z naszych doświadczeń wynika, że nie tylko pacjenci, ale też urzędnicy różnych instytucji błędnie interpretują przepisy dotyczące wystawiania wszelkiego rodzaju dokumentów. Czasem też nie znają ich sami lekarze, ulegając niepotrzebnie presji pacjentów lub po prostu gubiąc się w coraz to nowych biurokratycznych obowiązkach, narzuconych przepisami w rozproszonych aktach prawnych. Chcemy to wszystko uporządkować.

Zdaniem Porozumienia taka konieczność wynika nie tylko z tego, że wypełnianie dziesiątków druków zabiera lekarzom czas, który mogliby z większym pożytkiem poświęcić pacjentowi. Chodzi także o to, by wydawać zaświadczenia tylko zgodnie ze swoimi kompetencjami, bo w wielu sytuacjach to nie tylko kwestia przybicia pieczątki, jak uważają niektórzy pacjenci, ale przede wszystkim - odpowiedzialności zawodowej.

- Chcemy, by był to rodzaj poradnika adresowanego nie tylko do lekarzy POZ - wyjaśnia Mariusz Małecki, który także weźmie udział w pracach zespołu. - Zawarta w nim praktyczna wiedza przyda się także urzędnikom NFZ, ZUS, KRUS, a także wielu innych instytucji, które miewają kłopoty z interpretacją prawa i uważają, że lekarz rodzinny jest od wszystkiego.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.federacjapz.pl, stan z dnia 17 września 2015 r.