Według informacji podanej na stronie gdańskiego NFZ, POZ udzielana będzie w 320 miejscach na terenie Pomorskiego; w 149 miejscach nie będzie udzielana podstawowa opieka zdrowotna, głównie w powiatach wejherowskim, gdańskim, bytowskim i słupskim oraz w Gdańsku i w Gdyni.

Listy przechodni - zarówno tych, które od 2 stycznia 2015 będą działały, jak i tych, które nie będą przyjmować pacjentów opublikowane są na stronie pomorskiego NFZ (http://www.nfz-gdansk.pl/).

 

Pomorski oddział NFZ podpisał aneksy z 204 świadczeniodawcami spośród 297, którzy zapewniali POZ w ubiegłym roku. Wszystkie aneksy zostały podpisane do końca 2014 roku; w sylwestra Fundusz dyżurował do północy; Fundusz pełni też dyżur w czwartek, 1 stycznia 2015 od 9 do 20.

Podpisanie aneksów przedłużających umowy z NFZ na 2015 rok przez przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej oznacza, że od 2 stycznia 2015 będą one przyjmować pacjentów.

Czytaj: Minister Arłukowicz do lekarzy POZ: podpisujcie kontrakty na 2015 rok >>>

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zwracał się wcześniej do pacjentów, aby zmieniali swoich lekarzy, jeśli ci zdecydują się zamknąć przed nimi drzwi po 1 stycznia 2015. Przypomniał, że w ciągu roku można to bezpłatnie zrobić trzy razy.

Pacjentom, których lekarze zamkną gabinety, opiekę zapewniać będą szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć oraz placówki nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Listy tych placówek są także opublikowane na stronie pomorskiego NFZ. Pomorski oddział uruchomił specjalną całodobową bezpłatną infolinię o numerze 800-007-796. Można tam uzyskać informację, gdzie udać się po podstawową pomoc lekarską po 1 stycznia 2015 roku.

Czytaj: Zarządzenie prezesa NFZ: POZ w izbach przyjęć i SOR-ach >>>

W poniedziałek 29 grudnia 2014 fiaskiem zakończyły się rozmowy lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w nowym roku. (pap)

Więcej na ten temat:  www.zdrowie.abc.com.pl