Szczególnie chętnie Polacy zaopatrują się w produkty, które nie są refundowane i można je kupić bez recepty, czyli tzw. OTC. Zdarza się, że klienci aptek biorą kilka preparatów, które zawierają te same substancje.

W grupie produktów ulubionych przez Polaków znajdują się leki na przeziębienie czy przeciwbólowe, w które zaopatrują się w ilościach hurtowych. W 2012 roku Polacy kupili prawie 2 mln tabletek i saszetek takich preparatów, wydając na nie ponad 870 mln zł. Z badań GFK Polonia na zlecenie marki Nurofen wynika, że zażywający te środki nie rozróżniają, które z preparatów działają przeciwbólowo, a które przeciwgorączkowo czy przeciwzapalnie. Jest to skutek nieczytania ulotek.

Zdaniem socjologów Polacy lubią tabletki i syropy, ponieważ oczekują szybkiego wyzdrowienia. Poza tym wpływ na takie zachowania mają tez wszechobecne reklamy.

Na leki OTC wydajmy coraz więcej także dlatego, że stają się one coraz droższe, ponieważ apteki odbijają sobie na ich cenach spadek cen leków refundowanych.

Cały artykuł www.gazetaprawna.pl