Piłkarska drużyna Medyka Zabrze, reprezentująca Polskę na Mistrzostwach Świata Lekarzy zdobyła złote medale w turnieju rozgrywanym w Limerick w Irlandii. Polacy po raz czwarty zagrali w meczu finałowym. Wcześniej zdobywali srebrne medale. Teraz, po raz pierwszy w historii, sięgnęli po złoty.

36. igrzyska lekarskie Medigames World Medical and Health Games odbywały się w dniach 18-25 lipca 2015 r. W rywalizacji brały udział drużyny składające się z sześciu zawodników. Spotkania trwały 2 razy po 20 minut.

Polscy lekarzy w pierwszym meczu przegrali 1:2 z Portugalią, w drugim pokonali Włochów 8:1. W meczu, który przesądził o losach awansu remisowali z Brazylią 0:0. Zremisowali z Marokiem 2:2 i z Portugalią 0:0. W serii jedenastek biało-czerwoni okazali się lepsi.

W wielkim finale Polacy zmierzyli się z Francją i zwyciężyli z wynikiem 3:2. Po raz pierwszy sięgnęli po tytuł mistrzów świata.

- To zwycięstwo było dla nas spełnieniem największych marzeń, jeszcze z dzieciństwa. Każdy z zawodników drużyny Medyka Zabrze od najmłodszych lat związany jest z piłką nożną, każdy należał do klubu piłki nożnej, i każdy w przeszłości chciał zostać zawodowym piłkarzem. To, że nasze losy potoczyły się inaczej i zostaliśmy lekarzami, nie zgasiło w nas wielkiej miłości do piłki - mówi dr Damian Kawecki, kardiolog, kapitan zwycięskiej drużyny.

Podkreśla, że zawodnicy drużyny nie są przypadkowymi osobami, które po prostu lubią grać w piłkę nożną.

- To zawodnicy z przeszłością trzecio- i czwartoligową, dla których piłka jest drugą po medycynie pasją zawodową - mówi. Mają od 25 do 35 lat. To nie pierwszy sukces śląskiej drużyny. Zespół ten w ostatnich latach zdominował rozgrywki lekarzy w Polsce, wielokrotnie sięgając po tytuł mistrzowski.

Nie wszyscy zawodnicy Medyka Zabrze grający na Medigames są lekarzami, część to fizjoterapeuci. Formuła Medigames dopuszcza udział zawodników nie będących lekarzami, ale przedstawicielami innych zawodów związanych z medycyną. Jeden z członków Medyka Zabrze, Robert Wolniewicz, student fizjoterapii na katowickiej AWF, były zawodnik Górnika Zabrze, został podczas igrzysk wybrany najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Świata.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.nil.org.pl, stan z dnia 14 sierpnia 2015 r.