Zakup był możliwy dzięki pieniądzom, które udało się zebrań dzięki wpłatom 1 procenta podatku na Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia. Z tych pieniędzy oraz z funduszy zebranych dzięki sprzedaży cegiełek w ramach akcji "Serce za Serce" udało się doposażyć placówki medyczne w najpotrzebniejszą aparaturę.

Jak podkreśla dyrektor suwalskiego biura Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia Elżbieta Chmielewska, skorzystają na tym przede wszystkim pacjenci poszczególnych placówek. Najwięcej sprzętu, bo za ponad 79 tys. zł, trafiło do Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach. To między innymi wózki, materace ciśnieniowe czy pompy do żywienia dojelitowego.

Czytaj: Podlaskie: cztery szpitale ukarane za błędy w rozliczaniu z NFZ >>>

Największym zakupem była komora do transportu osób zakażonych między innymi wirusem Ebola. Ten sprzęt o wartości blisko 18 tys. zł trafił do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach.
Nowy sprzęt otrzymały także szpitale i ośrodki medyczne w Augustowie, Sejnach, Olecku, Gołdapi, Ełku, Giżycku i Piszu. Swój 1 procent na suwalski oddział NFOZ przekazało w sumie 1521 osób.