Dofinansowanie z rezerwy budżetowej otrzymają: wojewódzka przychodnia przy ulicy Warzywnej w Rzeszowie, szpital wojewódzki w Przemyślu im. św. Ojca Pio, a także szpitale powiatowe w Stalowej Woli, Łańcucie, Mielcu, Kolbuszowej i Leżajsku.

Przychodnia otrzyma dofinansowanie do zakupu gammakamery wraz z dostosowaniem pomieszczeń do potrzeb jej montażu. Dotacja wyniesie 2 734 952 zł.

Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu dostanie 2 470 800 zł na zakupy sprzętu oraz modernizację. W wyniku realizacji projektu oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym wzbogaci się o dodatkowe skrzydło w bloku A oraz o salę intensywnego nadzoru. Modernizacja będzie także dotyczyła przekształcenia oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej w oddział pulmonologiczny. Środki zostaną także przekazane na inwestycje w pracowni ESWL (pozaustrojowa litotrypsja kamieni układu moczowego),  w centralnym bloku operacyjnym, na oddziale onkologicznym z pododdziałem dziennej chemioterapii, oddziale chirurgii naczyniowej z blokiem operacyjnym i pracownią angiografii oraz na oddziale okulistycznym.

Szpital w Stalowej Woli, który otrzyma  milion złotych, zrealizuje projekt dotyczący przebudowy, rozbudowy i doposażenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, natomiast Szpital Św. Michała Archanioła w Łańcucie przebuduje i rozbuduje oddział zakaźny oraz kupi sprzęt medyczny. Na ten cel zostanie przeznaczone milion złotych.

Budynek, w którym mieści się Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych  Szpitala w Łańcucie jest od 2015 roku rozbudowywany. Szacunkowy łączny koszt inwestycji wynosi 9 624 223 zł - obejmuje roboty budowlane oraz zakup sprzętu i wyposażenia. W 2016 roku powiat łańcucki uzyskał już dofinansowanie z rezerwy ogólnej na to zadanie w wysokości 2,5 mln zł.

Szpital w Mielcu otrzyma 1,4 mln zł na dofinansowanie zakupu tomografu komputerowego, a szpital w Kolbuszowej – 384 tysiące tysięcy złotych na zakup wyposażenia (sterylizator, agregat, aparat USG) oraz 360 tysięcy złotych na zakup karetki specjalistycznej typu S.

Również szpital w Leżajsku kupi nowy ambulans wraz z wyposażeniem, na co otrzyma 384 800 zł.

 [-OFERTA_HTML-]

Dofinansowanie ze środków RPO zostaną także przekazane dla trzech podkarpackich szpitali, które do tej pory nie uzyskały takiego wsparcia. Chodzi o placówki w Sanoku, Dębicy i Nowej Dębie. Jak poinformował marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, udało się przyspieszyć rozmowy z Ministerstwem Finansów i możliwe, że jeszcze w październiku, a najdalej do końca roku 2017 szpitale te podpiszą umowy na dotacje z RPO. 

 - Jestem po pozytywnych rozmowach w ministerstwie, a także w Komisji Europejskiej. Zabrakło 26 mln złotych na te trzy szpitale, ale dziś możemy powiedzieć, że to niebawem stanie się faktem i placówki te otrzymają fundusze, które uzupełnią środki na ochronę zdrowia w naszym województwie – powiedział na konferencji marszałek Ortyl.

16 innych szpitali powiatowych w regionie ma już zapewnione finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Trafi do nich łącznie 160 mln złotych. Chodzi o placówki w:  Brzozowie, Nisku, Mielcu, Łańcucie, Przeworsku, Strzyżowie, Rzeszowie (SP ZOZ nr 1), a także w Kolbuszowej, Jarosławiu, Stalowej Woli oraz w Leżajsku, Rzeszowie (Św. Rodzina), Jaśle, Ropczycach, Lesku oraz Lubaczowie.

 

Źródło: www.podkarpackie.pl