Defibrylatory w razie potrzeby będą obsługiwane przez pracowników placówek, gdzie urządzenia zostaną zamontowane. Wcześniej zostaną oni przeszkoleni, jak pokonać strach przed udzieleniem pierwszej pomocy i jak prawidłowo prowadzić reanimację.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zapowiedział, że defibrylatory, niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia resuscytacji, znajdą się między innymi na dworcu PKP i PKS, w Płockim Centrum Handlowym, na miejskich pływalniach oraz w hali widowisko-sportowej Orlen Arena.

Na zakup defibrylatorów oraz przeszkolenie kilkudziesięciu osób w prowadzeniu reanimacji Urząd Miasta Płocka podpisał we wtorek 3 listopoada 2015 roku umowę Paramedica Polska. Firma ta została wybrana w przetargu. We wszystkich wybranych miejscach, najczęściej odwiedzanych przez płocczan, a także przyjezdnych, defibrylatory będą dostępne jeszcze w listopadzie.
 

- Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy myśleć o kolejnych defibrylatorach - przyznał prezydent Płocka. Nowakowski dodał, że płocki Urząd Miasta będzie czekał na wskazówki, w jakich innych placówkach lub instytucjach urządzenia tego typu mogłyby się jeszcze znaleźć.

Pomysłodawczyni zakupu defibrylatorów, płocka radna Daria Domosławska, podkreśliła, że głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa i skuteczności ratowania życia.
- Nowe wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji potwierdzają, że defibrylatory powinny znaleźć się w miejscach użyteczności publicznej - zaznaczyła.

Jacek Rąbiński z Paramedica Polska wyjaśnił, że defibrylatory, które będą dostępne w obiektach użyteczności publicznej na terenie Płocka, wyposażone są między innymi w funkcję głośnomówiącą, będącą instrukcją postępowania w ramach resuscytacji oraz w dwie elektrody -  dla osób dorosłych i dla dzieci. Zaznaczył, że w Polsce w przypadku nagłego zatrzymania krążenia przeżywa od 2 do 3 procent osób, gdy na przykład w Norwegii jest to ponad 50 procent.
- Najważniejszą rzeczą jest reakcja bezpośrednich świadków zdarzenia. Żadne urządzenie, nawet najwyższej klasy, nie przyniesie pożytku, jeżeli świadkowie nie zareagują na czas, a liczą się właściwie sekundy. Tym czynnikiem, który sprawia, że w Polsce przeżywalność nagłego zatrzymania krążenia jest tak niska, jest strach przed udzieleniem pomocy. Dlatego poza montażem defibrylatorów, przeprowadzimy szkolenia - dodał. (pap)