Audiobook został wydany w 500 egzemplarzach przez Książnicę Płocką i tamtejszą Okręgową Izbę Lekarską na zakończenie Roku Themersonowskiego, obchodzonego w Płocku w 2013 r.

Jak poinformował w czwartek PAP szef płockiej Okręgowej Izby Lekarskiej Jarosław Wanecki, w nagraniu audiobooku wzięło udział 13 lekarzy różnych specjalizacji.

„Pomysł był taki by koledzy w zawodzie lekarskim Mieczysława Themersona po ponad stu latach od ukazania się +Manza+ przeczytali te nowele, włączając się tym samym w obchody płockiego Roku Themersonowskiego. Praca nad audiobookiem trwała trzy miesiące” – powiedział PAP Wanecki.

Do grona dwunastu lekarzy pracujących na co dzień w Płocku, którzy uczestniczyli w projekcie, zaproszono także Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie oraz Marka Mokrowieckiego, dyrektora płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego, który użyczył studio nagrań, a także przeczytał wstęp do każdego z zamieszczonych na audiobooku utworów. Sam Wanecki nagrał tytułową nowelę zbioru „Manza”.

„Czytanie na głos nie jest łatwe, ale każdy z uczestników projektu naprawdę bardzo się postarał. W każdym czytanym tekście słychać i zaangażowanie, i emocje. Wyszło świetnie” - powiedział Wanecki. Zaznaczył, że uczestników nagrań nie trzeba było specjalnie namawiać do udziału w projekcie. „Wszyscy godzili się od razu, gdy tylko usłyszeli o pomyśle wydania nowel Themersona w formie audiobboku” – dodał Wanecki.

Mieczysław Themerson był nazywany "płockim Judymem". Leczył ubogich mieszkańców miasta, objeżdżał też okoliczne wsie. Był współzałożycielem płockiego Towarzystwa Opieki Bezpłatnej nad Biednymi Chorymi Żydami i członkiem Koła Lekarzy Szkolnych, współautorem „Regulaminu pracy lekarza szkolnego”. Zainicjował budowę w Płocku domów dla bezrobotnych. Oprócz opracowań w czasopismach medycznych, pisał także dramaty, nowele i wiersze. Jednym z jego dwóch synów był Stefan Themerson (1910-88) światowej sławy twórca filmów awangardowych, pisarz, rysownik, poeta i wydawca.

W 1904 r. po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej Mieczysław Themerson został zmobilizowany. Jako lekarz wojskowy w armii carskiej trafił do Mandżurii. Po powrocie do Płocka napisał nowelę „Manza”, która została m.in. wydrukowana w warszawskim „Tygodniku Ilustrowanym”. Nowelę zauważył Bolesław Prus, który w liście z 1906 r. gratulował autorowi wartościowego literacko tekstu. „Manza” wraz z innymi utworami Themersona została wydana w jednej z płockich oficyn w 1927 r.

Według Waneckiego, tytuł „Manza”, odnoszący się do postaci głównego bohatera noweli, można interpretować jako ukryte nawiązanie do sytuacji Polaków pod zaborami na początku XX wieku. „Główny bohater to młody Chińczyk z Mandżurii, odarty przez wojnę rosyjsko-japońską z godności, który w zmaganiach dwóch obcych armii utracił rodzinę. Posługując się podstępem i zdradą, planuje zemstę. To jakby przesłanie, nawiązujące do postawy mickiewiczowskiego Konrada Wallenroda” – ocenił Wanecki.

Uroczysta prezentacja audiobooku „Manza” odbędzie się w piątek wieczorem w Książnicy Płockiej.