Zabieg przeprowadzono u niespełna czteroletniego dziecka. Lekarze podkreślili, że jest to optymalny wiek na taką operację. Stan małego pacjenta po zabiegu jest stabilny, a sama operacja przebiegła bez żadnych komplikacji.

- Była to pierwsza w Polsce operacja tego typu. Innowacyjność tej metody polega na jednoczesnym zrekonstruowaniu najistotniejszych elementów budowy stawu biodrowego, kolanowego oraz kości udowej w czasie jednej operacji - powiedział jeden z lekarzy, który przeprowadził operację dr med. Paweł Koczewski.

Operację typu „super hip/super knee” wykonuje się u dzieci z jedną z najcięższych wrodzonych wad ubytkowych kończyn: wrodzonym niedorozwojem uda, która charakteryzuje się niestabilnością stawu biodrowego i kolanowego, deformacją kości udowej oraz skróceniem kończyny dolnej. Wyróżnia się kilka typów tej wady; od lżejszej do skrajnej formy, czyli braku kości udowej.

Zabieg polegał na usunięciu wszystkich przykurczy w okolicach stawu biodrowego i kolanowego oraz odtworzeniu prawidłowych warunków biomechanicznych stawów.
- Operacja przywraca prawidłowe ustawienie stawu, jego kąt, położenie i poprawia stabilność. Ponadto z części tkanek miękkich rekonstruuje się więzadła kolana, których w wyniku wady po prostu nie ma – podkreślił dr med. Milud Shadi, który także uczestniczył w operacji.

Kolejnym elementem operacji było zlikwidowanie skomplikowanego zniekształcenia kości udowej poprzez jej wielopoziomowe przecięcie, a następnie prawidłowe jej złożenie i zespolenie metalowymi implantami. Pacjent może rozpocząć rehabilitację po około  sześciu tygodniach po zabiegu.

Celem zabiegu było również przygotowanie pacjenta do stopniowego wyrównywania długości kończyny dolnej. Samo leczenie jest długotrwałe i wieloetapowe. Po jego zakończeniu pacjent ma szanse na normalne funkcjonowanie bez wspomagania na przykład kulami czy protezą.

Wydłużanie kości metodą Ilizarowa można rozpocząć już po roku od operacji „super hip/super knee”. W zależności od typu wady u dziecka jest to od 5 do 8 cm. Kolejne realizuje się co 2-3 lata. Bardzo ważna jest też rehabilitacja podczas całego procesu leczenia, które trwa najczęściej do 14. roku życia pacjenta.
 

Piątkową operację przeprowadził zespół lekarzy z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi w Poznaniu w składzie: dr med. Milud Shadi, dr med. Paweł Koczewski oraz dr med. Michał Walczak.

Placówka planuje kolejne operacje tego typu i nawiązanie ściślejszej współpracy z dr Drorem Paley’em ze Stanów Zjednoczonych, u którego wcześniej szukali pomocy pacjenci z Polski. (pap)