Kompleksowo wyposażone oddziały jeszcze w grudniu mają przyjąć pierwszych pacjentów.

Podczas czwartkowego oficjalnego otwarcia budynku dyrektor szpitala przy ul. Niekłańskiej, Małgorzata Stachurska-Turos podkreślała, że nowo otwarte oddziały są najnowocześniejsze w Polsce. "Będziemy z nawiązką wypełniać wszystkie standardy polskie i europejskie, jeśli chodzi o jakość obsługi pacjentów. Dzięki temu, że powstał nowy budynek, w starym będziemy mogli rozwinąć bazę łóżkową na ok. 130 łóżek" - powiedziała dziennikarzom.

Jak dodała, nie chodzi nawet o to, że szpital będzie mógł teraz przyjmować więcej pacjentów, ale będzie mógł "stworzyć pacjentom lepsze warunki, a lekarzom lepsze możliwości wdrażania nowych technologii, nowych metod leczenia, mniej inwazyjnych".

Inwestycja o wartości ponad 71 mln zł została wybudowana w okresie wrzesień 2011 - październik 2013 i w całości sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Na niskim parterze budynku zlokalizowano Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci (SOR) oraz pomieszczenia techniczne, na parterze - Oddział Intensywnej Terapii (OIT) - na I piętrze - Oddział Pooperacyjny, na II piętrze - Blok Operacyjny.

Blok Operacyjny ma pięć sal: chirurgii dziecięcej, neurochirurgii, otolaryngologii, okulistyki i ortopedii. Każda z sal wyposażona jest w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny jak np. mobilny tomograf komputerowy, mobilny ultrasonograf śródoperacyjny, mikroskopy operacyjne, sprzęt do elektrokoagulacji, mobilne stoły operacyjne.

Oddział Pooperacyjny zapewnia dziewięć miejsc łóżkowych na sali wybudzeń, dwa miejsca na sali pooparzeniowej i dwa miejsca w izolatce. Każde łóżko wyposażone jest w mobilne i stacjonarne zestawy monitorujące, co pozwala na stałe monitorowanie czynności życiowych.

Na OIT jest osiem miejsc intensywnego nadzoru. Władze szpitala podkreślają, że "sprzęt do dializoterapii, aparat do stymulacji przezprzełykowej mięśnia sercowego, nowoczesny aparat USG, a także tomografia komputerowa to tylko część urządzeń, dzięki którym możliwa będzie szybka i nieinwazyjna diagnostyka pacjentów przyjętych do OIT".

"Wszystkie zastosowane rozwiązania sprawiają, że OIT spełnia standardy najwyższego (III) stopnia referencyjności" - zapewniają władze szpitala.

Ściany w pomieszczeniach zabiegowych i operacyjnych obłożone są panelami z bakteriobójczą warstwą jonów srebra.

Według informacji szpitala SOR wyposażono w najnowszej generacji sprzęt medyczny: od rejestracji po miejsce stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego.

Szpitalny system informatyczny umożliwia natomiast przesyłanie badań laboratoryjnych i obrazowych między pracowniami a gabinetami lekarskimi, dzięki czemu badania dostępne są na wszystkich komputerach w oddziałach szpitalnych i gabinetach lekarskich, co daje możliwość szybkiej konsultacji i podjęcia decyzji.

W uroczystym otwarciu nowego budynku udział wzięli przedstawiciele środowiska medycznego i władz lokalnych. Nowe sale poświęcił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

Szpital przy ul. Niekłańskiej to pierwszy wybudowany w stolicy po wojnie szpital dziecięcy. W 1977 r. szpital otrzymał imię prof. dr. med. Jana Bogdanowicza, wybitnego pediatry, żyjącego w latach 1894-1967. Obecnie szpital dysponuje 250 łóżkami, jest to jedyny na Mazowszu szpital, który posiada SOR dla dzieci z miejscami obserwacyjnymi i pełnym zapleczem zabiegowym.

Szpital przyjmuje rocznie ok. 15 tys. pacjentów i wykonuje ponad 5 tys. operacji. SOR obsługuje rocznie ok. 44 tys. pacjentów.

js/ bno/