Dom zapewnia pensjonariuszom jednoosobowe pokoje z łazienkami, pięć posiłków dziennie, rehabilitację, opiekę internisty i geriatry, bogatą ofertę zajęć plastycznych, informatycznych a także wyjazdy na wycieczki krajoznawcze.

– Finansowanie tego rodzaju inwestycji wspiera nasze działania w obszarze Specjalnej Strefy Demograficznej. To dobry przykład inicjatywy przedsiębiorców, która nie tylko wpisuje się w srebrną gospodarkę, ale też stwarza godne warunki pobytu dla seniorów i służy odciążaniu rodzin – mówił wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek. Podkreślił też, że inicjatywa ta w pełni wpisuje się program Opolskie dla Rodziny.
– Dziękujemy za szybkie i sprawne jej przeprowadzenie. Tego typu oferty są bardzo potrzebne. A ta jest tym bardziej wartościowa, że oferuje opiekę seniorom, ale też jest otwarta na otoczenie zakładając współpracę z młodymi wolontariuszami – powiedział wicemarszałek.

DS Tiliam (nazwa tiliam od długowiecznej lipy, która rośnie na posesji) powstał w wyniku modernizacji budynku biurowego, który spółka Nadir kupiła od Izostalu. Zachowano układ pomieszczeń i klatkę schodową z kutymi poręczami. Na trzech poziomach (obiekt nie ma barier architektonicznych, zamontowano windę z poziomu podwórka aż po poddasze) mieszczą się pokoje pensjonariuszy. Korytarz każdego piętra zaczyna się dyżurką pielęgniarską. Większość pokoi jest jednoosobowa, każdy z łazienką i podobnym wystrojem – beżowe foteliki, stół, szafa, komoda, telewizor, wygodne łóżko z przywoływaczem, podobne urządzenie zamontowano w łazience.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Ostatnie piętro poddaszowe, wyposażone w klimatyzację, zajmują większe pokoje przewidziane dla osób obłożnie chorych, leżących. Tu oprócz specjalnych, rehabilitacyjnych łóżek, urządzono w sąsiedztwie pokoi duże łazienki z podnośnikami.

Nowo powstała część ośrodka dobudowana została w miejscu dawnego warsztatu. W rezultacie powstał słoneczny przeszklony taras z wyjściem do ogrodu, jadalnia, sala telewizyjna, zaplecze kuchenne i rehabilitacyjne.

Agata Mrózek, dyrektor DS, stawia na aktywność swoich podopiecznych.
 – Specjalnie kupiliśmy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych, by można było jeździć na wycieczki, na wyprawy do teatru czy filharmonii – mówi.

W ośrodku będzie można rozwijać pasje wędkarskie, ogrodnicze czy kulinarne. Dla pensjonariuszy zakupiono trójkołowe rowery (z koszyczkami), którymi mogą udawać się w plener.

W ogrodzie obok ośrodka jest miejsce na grill, na leżaki, nawet na plac zabaw dla dzieci, gdy przyjadą w odwiedziny do babci czy dziadka.

Dietetyczne posiłki ma dostarczać zewnętrzna firma. Przygotowano też ofertę dla osób dochodzących. Będą mogły spędzić tu czas od godziny 7 do 19, korzystając ze wszystkich dostępnych form rehabilitacji i aktywizacji. Jeśli rodzina nie będzie mogła pensjonariusza dowieźć, przywiezie go samochód z ośrodka.

Źródło: www.opolskie.pl

 [-OFERTA_HTML-]