– Szpitale powiatowe są tymi, do których najczęściej trafiają pacjenci. 60 procent pieniędzy z Unii Europejskiej trafia właśnie do tych szpitali. Ten w Krapkowicach należy do najważniejszych w województwie opolskim. Inwestycje w tym szpitalu związane będą z funkcjonowaniem oddziału położniczego, ginekologicznego, neonatologicznego oraz oddziału chirurgicznego, wewnętrznego. Na tych dwóch ostatnich oddziałach leczone są między innymi osoby z problemami nowotworowymi, to dla nich będzie dedykowany trzeci z projektów zapobiegający chorobom nowotworowym – mówi wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek.

Za 2,5 mln zł unijnego dofinansowania krapkowicki szpital wzbogaci się między innymi o wideogastroskop i kolonoskop z procesorem HD, wideokolonoskopy i gastroskopy zabiegowe, aparaty do znieczuleń, stół operacyjny, skanery żył, aparaty USG, wieżę laparoskopową i pompy infuzyjne, a także inkubatory, respiratory noworodkowe, lampy do fototerapii, łóżka  szpitalne (w tym porodowe), laktatory elektryczne.

Dwie umowy podpisane 13 września 2017 roku dotyczą doposażenia w specjalistyczny sprzęt szpitalnych oddziałów chirurgii z pododdziałem chirurgii onkologicznej, oddziału wewnętrznego z pododdziałem gastroenterologii oraz oddziału ginekologiczno-położniczego i noworodków. Trzeci projekt to program badań profilaktycznych w  kierunku wykrywania raka jelita grubego. Badania mają objąć 1050 osób z całego powiatu. Program będzie realizowany od 1 października 2017 roku. Na ten cel zostanie przeznaczone ponad 800 tysięcy złotych.

Źródło: www.opolskie.pl

 [-DOKUMENT_HTML-]