Deklaracja taka padła na zorganizowanej przez Uniwersytet Opolski (UO) konferencji prasowej. Dardziński rozmawiał wcześniej z władzami uczelni o kierunku lekarskim, o którego utworzenie zabiega UO.
 
Collegium Medicum, w którym miałyby być prowadzone studia na kierunku lekarskim, ma powstać – jak wynika z informacji UO – przy ulicy Oleskiej w Opolu. Koszt tej inwestycji obejmującej przebudowę i rozbudowę istniejącego tam obiektu oraz jego wyposażenie, to ponad 41 mln zł.
 
Jak mówiła na piątkowej konferencji prasowej prorektor UO ds. promocji i zarządzania profesor Wiesława Piątkowska-Stepaniak, wniosek o sfinansowanie części inwestycji został już złożony do resortu nauki i szkolnictwa wyższego. Uczelnia zadeklarowała też, że jest w stanie zapewnić wkład własny w wysokości 20 procent. Dodała, że w tej kwestii uniwersytet liczy także na sponsorów i podała, że po milionie zł wsparcia zadeklarowały już miasto Opole oraz sejmik woj. opolskiego.
 
Dr Piotr Dardziński - odpowiadając na pytania dziennikarzy - zadeklarował, że "jest szansa" na pozyskanie dofinansowania centralnego dla Collegium Medicum w Opolu i zapowiedział w piątek 8 kwietnia 2016, że porozmawia o tym z wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Teresą Czerwińską.
- Myślę, że na najbliższym kierownictwie ministerstwa ta kwestia zostanie także w jakimś kierunku rozstrzygnięta. Na ile to będą rozstrzygnięcia ostateczne, to trudno w tym momencie powiedzieć - mówił.
 
Dodał, że o kwocie czy stopniu takiego dofinansowania trudno jeszcze mówić.
- To jest też kwestia tego, że gdy przejdziemy z projektu architektonicznego na projekt budowlany, to może się coś zmieniać. Po drugie musimy sprawdzić, jakie sa nasze możliwości w tegoroczne i przyszłoroczne – zaznaczył.
 
Profesor Piątkowska–Stepaniak poinformowała, że wniosek UO o utworzenie kierunku lekarskiego uzyskał już pozytywne opinie MNiSW i ministerstwo zdrowia oraz został skierowany do oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która ma na to 3 miesiące.
 
- Po ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej ministerstwo zdrowia oraz ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego chcą też widzieć, jak zostaną sformułowane umowy między UO a szpitalami i szpitalem, który byłby klinicznym zapleczem dla kierunku lekarskiego, czyli Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu – relacjonowała.
 
W czwartek 7 kwietnia 2016 podczas swojej wizyty w Opolu wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił, że rok akademicki 2017/2018 to realistyczny termin uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu.
 
Zastrzegł jednak, że warunkiem utworzenia tego kierunku na UO jest właśnie przekazanie szpitala WCM Uniwersytetowi Opolskiemu lub oddanie tej placówki w pieczę UO oraz "połączenie potencjału" UO i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej (PMWSZ) w Opolu i konsolidacja tych uczelni. W tej sprawie Gowin rozmawiał w czwartek w Opolu z władzami UO i rektorem PMWSZ w Opolu dr Tomaszem Halskim.
 

Po tym spotkaniu rzecznik UO Marcin Miga wysłał komunikat do mediów, w którym podano, że „władze UO i PMWSZ w Opolu zadeklarowały zintensyfikowanie wspólnych działań, które prowadzić będą do osiągnięcia tego celu”.
 
Rektor Halski zapewnił, że „podpisuje się” pod komunikatem rzecznika UO.
- Deklarujemy dużą wolę współpracy, żeby ten cel osiągnąć ponieważ niewykorzystanie takiego poparcia przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra zdrowia byłoby dużym błędem i szkodą dla całego województwa i miasta Opola – dodał.
 
UO zabiega o to, by kierunek lekarski był uruchomiony w roku akademickim 2017/2018. Według założeń na I rok studiów na tym kierunku UO mógłby przyjąć 60 studentów. Wniosek w tej sprawie został już złożony. Rzecznik uczelni zapewnił, że uczelnia ma zapewnioną kadrę, która miałaby wykładać na kierunku lekarskim. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Nowe zasady opodatkowania działalności gospodarczej lekarzy i pielęgniarek
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł