Spośród ponad 330 tysięcy wszystkich opinii zgromadzonych na portalu aż 74 procent to pozytywne komentarze, 19 procent jest negatywnych.

Najczęściej oceniani lekarze

Użytkownicy portalu RankingLekarzy.pl najczęściej oceniają ortopedów, spośród wszystkich lekarzy tej specjalizacji dostępnych w portalu aż 72 procent otrzymało ocenę. Na drugim miejscu znaleźli się ginekolodzy, których zostało ocenionych 57 procent ze wszystkich dostępnych w serwisie, a niewiele mniejszą grupą stanowią okuliści – 40 procent spośród wszystkich lekarzy tej specjalizacji jest ocenianych.

Oceny użytkowników

Badania wskazują, że najbardziej zaangażowani w ocenę lekarzy są użytkownicy portalu z Warszawy, ma to również przełożenie na wysokość wystawionych przez nich opinii. Warszawa jest miastem, w którym odszukamy najwięcej wysoko ocenianych, godnych polecenia lekarzy – aż 1882 specjalistów ze stolicy otrzymało taką opinię od internautów. Zaangażowanych w ocenę lekarzy internautów odszukamy także w Lublinie. Tu szczególną uwagę zwraca ocena endokrynologów – najwyżej oceniany lekarz tej specjalności posiada aż 167 opinii – informuje portal.

Wystawiając opinie na temat lekarzy, internauci biorą pod uwagę szereg czynników. Niezwykle istotne jest to, czy lekarz jest uprzejmy – ta postawa została oceniona najlepiej u 40 procent lekarzy znajdujących się w rankingu. Pod tym względem najwyżej oceniani są pediatrzy – taką opinię uzyskało 1386 lekarzy tej specjalności.

Na uwagę zasługują również okuliści – zdaniem 72 pacjentów to właśnie lekarz tej specjalności z Wrocławia jest najbardziej uprzejmy.

Na wyróżnienie, zdaniem internautów, zasługuje również fakt, czy lekarz potrafi wytłumaczyć chorobę. W tej kategorii pozytywną opinię otrzymało 35 procent lekarzy, a najlepiej zostali ocenieni stomatolodzy, którzy uzyskali aż 2764 opinie oraz lekarze interniści z liczbą 1741 pozytywnych komentarzy.

40 procent lekarzy ocenianych na portalu RankingLekarzy.pl otrzymało najwyższe opinie godnych polecenia.

  • To niezwykle istotna ocena, determinująca wielu pacjentów do wyboru danego lekarza. Często na tyle ważna, że pacjent jest gotowy przyjechać do innego miasta, by skorzystać  z konsultacji z dobrym specjalistą – tłumaczy Adrian Łamejko z RankingLekarzy.pl.
  • W sytuacji, kiedy chodzi o nasze zdrowie i potrzebujemy pilnie skonsultować się z lekarzem, dobrze jest wiedzieć, gdzie można go znaleźć. W tym pomagają pacjentom portale takie jak RankingLekarzy.pl, które w jednym miejscu gromadzą informacje na temat  specjalistów z całej Polski – dodaje Łamejko.

Stanowisko branży

Według właściciela sieci placówek medycznych Centermed Adnrzeja Witka opinie o lekarzach w internecie nie są właściwym miernikiem do oceny ich kompetencji.

- Opinię o lekarzach pacjent wyrabia sobie w wyniku bezpośredniego kontaktu, dlatego nie przywiązujemy uwagi do opinii zamieszczanych w internecie, tym bardziej że opinie te są bardzo subiektywne – mówi Witek. – Każdy lekarz jest inny, pomijając sprawę fachowej wiedzy, każdy ma inne podejście do pacjenta. Różni są także pacjenci i ich potrzeby, ktoś potrzebuje bardziej zasadniczego podejścia a inny – więcej życzliwości, stąd o jednym lekarzu można wyrazić często zupełnie skrajne opinie.

Marta Bąk z przychodni Babka Medica z Warszawy podkreśla, że do opinii o lekarzach w internecie trzeba podchodzić z rozsądkiem.

- W internecie opinii na temat lekarzy jest bardzo dużo. Większość z nich jest wynikiem doświadczeń pacjentów w kontakcie z lekarzami. Opinie jak najbardziej powinny kierować pacjentów w wyborze lekarza, ale należy też zachować do nich pewien dystans, ponieważ w internecie można napisać wszystko, nie zawsze zgodnie z prawdą - wyjaśnia.

Większość lekarzy tej placówki monitoruje opinie swoich pacjentów.
- Również my, jako placówka, staramy się weryfikować opinie pacjentów. Jest to bardzo ważne, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów możemy interweniować. Opinie naszych pacjentów są również doskonałym źródłem wiedzy o ich potrzebach, a także są źródłem ogromnej satysfakcji, kiedy pacjenci chwalą naszych lekarzy i naszą placówkę – dodaje Marta Bąk.

Na stronie placówki pacjenci nie umieszczają opinii, do tego celu służą portale zewnętrzne, na których pacjenci mogą wyrażać swoje opinie o placówce i lekarzach.
- Opinie umieszczane są tam na bieżąco i poddawane są weryfikacji przez portale oraz naszej analizie – wyjaśnia Marta Bąk.


Adrian Łamejko,  RankingLekarzy.pl

W celu dbałości o wysoką jakość naszego serwisu moderujemy zanieszczona na nim opinie. Każda standardowo sprawdzana jest przez specjalny algorytm zapobiegający publikacji opinii zawierających wulgaryzmy. Przywiązujemy także dużą wagę do tego, aby opinie zamieszczane przez pacjentów odnosiły się do osoby danego lekarza, czy też  przebiegu wizyty. 

Równolegle dokładamy wszelkich starań, aby opinie zamieszczane na portalu były rzetelne. W tym celu zachęcamy pacjentów, aby przed wystawieniem swojej oceny zapoznali się z przygotowanym przez nas poradnikiem, w którym znajdą cenne wskazówki na temat tego, jak wystawić opinię tak, aby była rzetelna.

W dobie dzisiejszych fake news oraz obliczu dość powszechnych dziś anonimowych, bardzo często nieprawdziwych komentarzy, ważne jest, aby również druga strona, czyli lekarz, miała możliwość obrony. Mając na uwadze dobro zarówno pacjenta, jak i lekarza, przywiązujemy dużą uwagę do tego, aby każda opinia, z którą lekarz się nie zgadza była potwierdzona przez użytkownika, który ją wystawił. Jeżeli została wystawiona jako anonimowa,pacjent musi liczyć się z tym, że może ona zostać usunięta na wniosek lekarza.