Urządzenia do symulacji wirtualnych umożliwiają studia zarówno przeddyplomowe (dla studentów) jaki podyplomowe (dla lekarzy w trakcie specjalizacji).

Urządzenie "Pelvic Mentor" służy do nauki ginekologii i pozwala na poznanie "ginekologicznej" szczegółowej anatomii narządu rodnego, mięśni oraz kości a także struktur otaczających, takich jak pęcherz czy cewka moczowa. Umożliwia naukę rozpoznawania konkretnych stanów chorobowych takich jak mięśniaki czy guzy macicy, rozpoznawanie ciąży czy ciąży pozamacicznej.

Urządzenie "Angio Mentorem" służy do nauki zabiegów wewnątrznaczyniowych, zakładania stentów, rozszerzania zwężonych przez zmiany miażdżycowe naczyń, wykonywanie angiografii.

"Bronch Mentor" uczy diagnostyki chorób płuc, łącznie z zabiegami bronchoskopowymi i rozpoznawaniem raka płuc. "Gastro Mentor" natomiast służy do całej diagnostyki endoskopowej przewodu pokarmowego, z endoskopią zabiegową włącznie.

Medyczna symulacja jest według aktualnego stanu wiedzy najdoskonalszą metodą edukacji, która pozwala na kreowanie realistycznych metod leczenia bez stwarzania zagrożenia dla pacjenta. Klinika Chirurgii Małoinwazyjnej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, która dysponuje sprzętem o tak szerokim zakresie. Do tej pory studenci medycyny w Polsce w centrach symulacji mogli uczyć się jedynie medycyny ratunkowej. Sprzęt trafił do Olsztyna przekazany przez producentów z Izraela.