Według olsztyńskich lekarzy operacja była przełomowa w życiu 18-letniej Kasi, która od urodzenia miała zdeformowaną twarz, rozszczepione obustronnie podniebienie i znaczny niedorozwój szczęki.

Mimo trzynastu wcześniejszych, tradycyjnych zabiegów chirurgicznych dziewczyna miała trudności z oddychaniem, jedzeniem i mówieniem. Ostatni - nowatorski w regionie - zabieg ma w znaczący sposób poprawić jej codzienne życie.

"Wyjątkowość tej metody polega na zastosowaniu specjalistycznego urządzenia, wyciągu naczaszkowego. Stopniowo modeluje on czyli przesuwa całą twarz ze szczęką aż do osiągnięcia zaplanowanej pozycji" - wyjaśnił dr Krzysztof Dowgierd, chirurg szczękowy ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, który przeprowadził operację.

Zabieg trwał ponad cztery godziny i - zdaniem lekarzy - przebiegł bez komplikacji. Pacjentka zostanie na oddziale do czasu wygojenia cięć chirurgicznych. Potem ma co tydzień stawiać się w szpitalu na kontrole. Po kilku miesiącach i osiągnięciu efektów urządzenie zostanie usunięte, a Kasię czekają kolejne zabiegi modelujące twarz.

Przed miesiącem na tym samym oddziale przeprowadzono pierwszą na Warmii i Mazurach kraniostenozę czyli operację plastyki czaszki u rocznego dziecka. Lekarze musieli przeciąć przedwcześnie zrośnięte szwy łączące poszczególne kości, odpowiednio je wymodelować i ponownie zespolić, aby umożliwić prawidłowy rozwój mózgu dziecka.(PAP)