Po trzech latach śledztwa prowadzonego w tej sprawie przez warmińsko-mazurską policję akt oskarżenia trafił  do Sądu Rejonowego w Olsztynie.

Oskarżonych jest 10 osób, w tym właściciel sklepu z wyrobami medycznymi, ośmiu zatrudnionych w nim pracowników a także lekarz ortopeda. W czasie śledztwa policjanci musieli sprawdzić prawie 2,5 tysiąca dokumentów, tzw. zleceń na zakup wyrobów medycznych, m.in. protez, temblaków, specjalistycznych łóżek i materaców, wózków inwalidzkich a także balkoników umożliwiających poruszanie się osobom niepełnosprawnym.

Po przesłuchaniach blisko 700 osób z całego województwa warmińsko-mazurskiego policjanci natrafili na nieprawidłowości w ponad 400 przypadkach.

Według śledczych oskarżony ortopeda prowadził fałszywą dokumentację medyczną, odnotowywał w niej bowiem wizyty pacjentów, których w rzeczywistości nie było. Wystawiał także zlecenia na zakup refundowanego sprzętu medycznego albo ortopedycznego. Pacjenci w ogóle nie otrzymywali takiego sprzętu albo dostawali sprzęt gorszej jakości. Podpisy chorych na zakup wyrobów medycznych refundowanych przez NFZ podrabiali pracownicy sklepu.

Według policji do wyłudzeń pieniędzy z Funduszu dochodziło od kwietnia 2009 do maja 2010 roku.

Ośmiu spośród 10 podejrzanych przyznało się do winy. Jak podała policja, wszyscy zgodzili się na dobrowolne poddanie się karze. Chcą kar pozbawienia wolności od 2 do 5 lat więzienia, z warunkowym zawieszeniem, kar grzywny i obowiązku naprawienia wyrządzonej szkody. Właściciel sklepu odmówił złożenia wyjaśnień.

Za wyłudzenie pieniędzy grozi kara do 8 lat więzienia.