Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pruszkowie niezwłocznie podjęła wszelkie działania mające na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się choroby na szerszą skalę. Niestety, ognisko epidemiczne rozszerza się.

Poza wspomnianymi powyżej przypadkami zachorowań są również 3 pojedyncze przypadki zachorowań nie potwierdzone i nie powiązane ze sobą, które odnotowano w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego.

Szczepienia ochronne - analiza czytaj tutaj>>

Trwają czynności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie. Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne polegające na zebraniu wywiadów i dotarciu do wszystkich osób z kontaktu z chorymi na odrę. Uruchomiono procedury dotyczące pozyskania informacji na temat dzieci, które do tej pory nie były poddane szczepieniom ochronnym i skierowania ich do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciwko odrze.

– Dzięki prowadzonym działaniom w ramach Programu Obowiązkowych Szczepień Ochronnych cała społeczność  szkoły podstawowej w Pruszkowie,  do której uczęszcza 450 dzieci i pracuje 69 osób dorosłych, nie będzie narażona na zachorowania na odrę – komentuje Maria Pawlak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie.

 


Odra - przed szczepieniami tysiące zachorowań

Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w dzieciństwie chorowała prawie każda osoba. Epidemie występowały co 2-3 lata.

W latach 1965-1974 liczba rejestrowanych przypadków kształtowała się od 70 000 do 130 000 w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 000 do 200 000 w latach epidemicznych. Umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji.

Teraz w Europie wzrasta liczba zachorowań na odrę, zdarzają się także zgony.

Ogromna większość osób chorych nie była zaszczepiona. W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań. Stan zaszczepienia dwoma dawkami przeciw odrze wynosi 94 proc. WHO prowadzi działania zmierzające do wyeliminowania odry.

 

O szczepionce

Szczepionka przeciw odrze występuje w postaci połączonej (skoniugowanej) jako szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR). W jej skład wchodzą żywe, osłabione wirusy. Nie zawiera adiuwantów.

Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-14 mies. życia oraz 10 roku życia. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98-99%, utrzymuje się do końca życia. Szczepionka typu MMR jest szczepionką bezpieczną.