Sejm uchwalił 24 lipca 2015 r. nowelizację ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 947 z późn. zm.). Nowe przepisy dotyczą szczepień obowiązkowych.

W myśl nowych przepisów Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował obowiązkowe szczepienia tylko osobom ubezpieczonym. Za szczepionki dla osób nieobjętych ubezpieczeniem będzie – tak jak obecnie – płaciło Ministerstwo Zdrowia. Zmiana ma pozwolić na rozszerzenie liczby obowiązkowych szczepień gwarantowanych przez państwo.

Lista nowych szczepień będzie zależeć od rzeczywistych potrzeb wynikających z sytuacji epidemiologicznej, a nie z ograniczeń finansowych. Po wejściu w życie nowych regulacji możliwe będzie zapewnienie bezpłatnych szczepień między innymi przeciwko dwoinkom zapalenia płuc (pneumokokom), wirusowi brodawczaka (HPV) i dwoince zapalenia opon rdzeniowo-mózgowych.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 27 lipca 2015 r.