Jak powiedział profesor Zieliński, wstępne dane NIZP-PZH za 2013 rok wskazują, że rośnie liczba osób odmawiających obowiązkowych szczepień wynikających z obowiązującego kalendarza szczepień; w 2013 roku odmówiło obowiązkowych szczepień ponad 7,2 tysiące rodziców. Profesor Zieliński dodał, że najwięcej takich rodziców jest głównie w okolicach Poznania.

W Polsce od kilku lat działają ruchy antyszczepionkowe, których zwolennicy przekonują, że szczepienia szkodzą, wywołują alergie, osłabiają odporność dziecka i grożą poważnymi powikłaniami.
Jednocześnie profesor Zieliński podkreślił, że Polska nadal ma jeden z najwyższych w Unii Europejskiej poziom tzw. wyszczepialności sięgający ponad 90 procent. Dodał, że masowe stosowanie szczepień zabezpiecza nie tylko dzieci szczepione, ale przez eliminowanie krążących w środowisku drobnoustrojów zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania niezaszczepionych dzieci.

Profesor Zieliński zapewnił, że stosowane w Polsce preparaty szczepionkowe są bezpieczne. Dodał, że bardzo ciężkie odczyny poszczepienne, które mogą mieć trwałe skutki zdrowotne, zdarzają się bardzo rzadko, raz na setki tysięcy, a nawet miliony dawek, a więc nie można ich porównywać z częstymi powikłaniami chorób zakaźnych, którym te szczepienia zapobiegają.

Obecnie w Polsce bezpłatne szczepienia, tzw. obowiązkowe - to między innymi gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), błonica, tężec, polio (choroba Heinego-Medina), Haemophilus influenzae typu B (Hib), różyczka, odra i świnka. Ponadto w ograniczonym zakresie, tylko dla tzw. grup ryzyka, są dostępne szczepionki przeciw pneumokokom i ospie wietrznej.

Obowiązkowym kalendarzem nie zostały objęte szczepienia np. przeciwko rotawirusom, meningokokom i grypie. Są to tzw. szczepienia zalecane, ale płatne.