NRL o konsekwencjach podpisania umowy na leki refundowane
\\

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Prezesów Okręgowych Izb Lekarskich o utworzenie w izbach specjalnej linii telefonicznej “Linia Niebezpiecznej Refundacji”. W ten sposób lekarze należący do danej izby lekarskiej będą mogli uzyskać kompletne informacje dotyczące konsekwencji wynikających np. z podpisania nowej umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane według wzoru wynikającego z zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wielu lekarzy i lekarzy dentystów nadal nie jest świadomych zagrożeń wynikających z podpisania umowy. Konieczna staje się obrazująca skalę niebezpieczeństw akcja, która w prosty sposób dotrze do świadomości każdego. Jak twierdzi Hamankiewicz, według zarządzenia, w umowach przewidziano nałożenie na lekarza obowiązku uiszczenia kwoty stanowiącej równowartość kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami ustawowymi w przypadku:

- wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi;

- wypisania recepty niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy;

- wypisania recepty niezgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego.

Dodatkowo w umowach przewidziano liczne kary umowne. Ponadto, NFZ może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia m.in. w przypadku niepowiadomienia o zawarciu umowy z innym oddziałem NFZ.

Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert

Źródło: www.mp.pl, stan z dnia 11 maja 2012 r.

\
Data publikacji: 11 maja 2012 r.