Poinformował o tym podczas czwartkowego spotkania w Starostwie Powiatowym w Częstochowie współwłaściciel nowego dzierżawcy – Polskiej Grupy Medycznej - prof. Lech Poloński.

Szpital w Blachowni, gdzie na przełomie listopada i grudnia mają się zmienić dzierżawcy, od poniedziałku nie przyjmuje pacjentów. To efekt braku porozumienia pomiędzy dzierżawcami. Umowa dotychczasowego z NFZ wygasa, konieczny jest nowy konkurs. Ostatnia pacjentka została przewieziona pod koniec ubiegłego tygodnia na oddział chirurgii ogólnej szpitala w Częstochowie.

Prof. Poloński zapewnił w czwartek, że Polska Grupa Medyczna, mimo braku finansowania z NFZ i niemożności prowadzenia obecnie działalności medycznej, z dniem 1 grudnia zatrudni wszystkich pracowników szpitala w Blachowni.

Ponieważ nie udało się doprowadzić do porozumienia między dzierżawcami, dotyczącego przejęcia kontraktu z NFZ na świadczenie usług medycznych przez szpital w Blachowni, konieczne będzie ogłoszenie nowego konkursu przez Fundusz.

Rzecznik śląskiego oddziału NFZ Marek Kopczacki poinformował w czwartek PAP, że zawarcie nowej umowy jest możliwe na drodze postępowania konkursowego, a planowane ogłoszenie postępowań konkursowych dla leczenia szpitalnego to trzeci kwartał 2014 roku.

„Od kilku tygodni prowadzone są rozmowy na ten temat zarówno z Funduszem w Katowicach, jak i z centralą NFZ w Warszawie. Istnieją przesłanki pozwalające sądzić, iż Polska Grupa Medyczna może zawrzeć stosowną umowę z Funduszem w pierwszym kwartale przyszłego roku” – poinformowała w czwartek rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Częstochowie Grażyna Folaron.

Profesor Poloński, pytany o przypuszczalny termin wznowienia działalności przez szpital, powiedział, że biorąc pod uwagę wszystkie procedury związane z przygotowaniem szpitala do kontraktowania i czas potrzebny na przeprowadzenie konkursu na świadczenie usług medycznych, to absolutnym minimum jest okres 3 miesięcy. Zapewnił równocześnie, że od środy trwają intensywne prace związane z wyposażeniem szpitala.

O zaprzestaniu działalności przez szpital w Blachowni został poinformowany wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego, władze wszystkich miast i gmin powiatu częstochowskiego oraz powiatów ościennych. Informację przekazano także stacji pogotowia ratunkowego w Częstochowie i dyrektorom okolicznych przychodni.

Zarówno Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i władze powiatu częstochowskiego wszystkim zainteresowanym udostępniły wykaz przychodni i szpitali, w których pacjenci mogą otrzymać pomoc medyczną w ramach kontraktu z NFZ.

lun/ itm/