Jednopiętrowy pawilon jest połączony z budynkiem szpitala korytarzem. Na parterze znalazły się trzy pracownie endoskopowe, trzy gabinety poradni specjalistycznych oraz nowoczesna sterylizatornia narzędzi chirurgicznych i materiałów operacyjnych wyposażona za 1,5 mln zł. Piętro zajmują cztery sale operacyjne, pokój przygotowań pacjentów do zabiegów i sala wybudzeń pooperacyjnych z sześcioma łóżkami.

Jak tłumaczył dyrektor lecznicy Marek Tombarkiewicz, blok operacyjny, który dotychczas funkcjonował w szpitalu, nie był dostosowany do współczesnych standardów. Bardziej racjonalna od remontu starego bloku okazała się budowa nowego. Pomieszczenia, w której do tej pory operowano pacjentów, władze lecznicy planują zaadaptować na potrzeby intensywnej opieki medycznej.

Całkowity koszt projektu, to ok. 13,3 mln zł. 60 proc. tej kwoty pochodziło ze środków unijnych, druga część to wkład własny samorządu powiatowego. Szpital potrzebuje jeszcze ok. 4 mln zł, aby w pełni wyposażyć nowy blok operacyjny.

Na wtorek zaplanowano oficjalne otwarcie obiektu. Z tej okazji w najbliższy piątek mieszkańcy Staszowa będą mogli skorzystać z konsultacji chirurgicznych i kardiochirurgicznych. Porad będzie udzielał m. in. konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej, prof. Jan Kulig.(PAP)

ban/ abr/