Nowe regulacje o zaopatrzeniu pacjentów w środki ortopedyczne już wkrótce
\\

Jak powiedział Wiceminister Zdrowia, do konsultacji społecznych trafi wkrótce projekt rozporządzenia o zaopatrzeniu pacjentów w sprzęt ortopedyczny.

„W najbliższym czasie nowy projekt rozporządzenia w zakresie zaopatrzenia pacjentów w środki ortopedyczne zostanie skierowany do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych”. Tak zadeklarował w Sejmie Wiceminister Zdrowia Jakub Szulc, odpowiadając na pytanie poseł Lidii Gądek z Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

Posłanka PO Lidia Gądek stwierdziła, że „problemy finansowe państwa dotykają, niestety, także osoby niepełnosprawne w zakresie dostępu do sprzętu i środków ortopedycznych”. Dodała, iż „wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na ten cel są niewystarczające, a najgorsza sytuacja jest w przypadku grupy wyrobów protetycznych na zamówienie”.

Jak odpowiedział Jakub Szulc, „ustawa refundacyjna daje delegację do wydania nowego rozporządzenia w sprawie zaopatrzenia pacjentów w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze”. Natomiast obecnie obowiązujące rozporządzenie ma być utrzymane w mocy nie później niż do początku roku 2014 (tak więc jest 1,5 roku na wydanie nowego rozporządzenia). Wiceminister dodał, iż prace w Ministerstwie Zdrowia nad nowym rozporządzeniem zostały rozpoczęte w zasadzie natychmiast po przyjęciu ustawy refundacyjnej, a obecnie są na ukończeniu.

Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert

Źródło: www.mp.pl, stan z dnia 14 maja 2012 r.

\
Data publikacji: 14 maja 2012 r.