Na terenie Polski powstaną cztery nowe bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ich utworzenie ma pozwolić na poszerzenie zasięgu działania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz pomoże udzielać pomoc na większym obszarze Polski większej liczbie osób. W chwili obecnej trwają także przetargi na zakup śmigłowców ratunkowych.

O utworzeniu kolejnych baz poinformował na konferencji prasowej w Łodzi wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. W konferencji uczestniczyli także wiceminister Waldemar Sługocki, który reprezentuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz marszałkowie województw wielkopolskiego i opolskiego.

SP ZOZ LPR posiada 17 stałych baz Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego rozmieszczonych na terenie całej Polski oraz jedną bazę sezonową uruchamianą na czas wakacji. Na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie zlokalizowany jest Samolotowy Zespół Transportowy. SP ZOZ LPR dysponuje obecnie 23 śmigłowcami ratunkowymi typu Eurocopter EC 135 oraz dwoma samolotami Piaggio P.190 Avanti.

Jak wskazano na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, 4 bazy HEMS dyżurują całodobowo (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław), 5 baz w godz. 7-20 (Olsztyn, Poznań, Białystok, Lublin, Szczecin), pozostałe 8 baz od godziny 7:00, lecz nie wcześniej niż od wschodu słońca, do 45 min. przez zachodem słońca, lecz nie dłużej niż do godziny 20:00.

Opracowanie: Jacek Tkacz, RPE WK

Źródło: www.mz.gov.pl, stan z dnia 15 lipca 2015 r.