- Dzięki terapii z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80 procent. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, trwa 30 minut, a pacjent opuszcza szpital już następnego dnia. Efekt przeciwbólowy pojawia się bardzo szybko, zwykle po upływie trzech dni od zakończenia zabiegu – wyjaśnia Magdalena Pyka, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie, które prowadzi badania nad nieinwazyjnymi metodami terapeutycznymi.

Procedurze poddała się pacjentka, u której wykryto raka piersi, a po kilku lata przerzuty, które pojawiły się między innymi w kościach, dając objawy bólowe uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Zabieg przeprowadzono w styczniu 2017 roku i zakończył się pełnym sukcesem. 

- Podczas zabiegu używany jest sprzęt, który wykorzystuje technikę High Intensity Focused Ultrasound (HIFU). Zabieg polega na tym, że skupiona wiązka energii ultradźwiękowej o wysokiej mocy kierowana jest na chory obszar wewnątrz ciała pacjenta. W przypadku leczenia bolesnych przerzutów do kości, naszym celem są zakończenia nerwowe wokół guza, które chcemy zniszczyć. Efekt to znaczne zniesienie dolegliwości bólowych. Należy przy tym dodać, że zdrowe tkanki nie zostają naruszone. Dzieje się tak, ponieważ cały proces monitorowany jest w czasie rzeczywistym poprzez mapy temperatur, które uzyskiwane są za pomocą rezonansu magnetycznego, co zapewnia wysoką skuteczność, bezpieczeństwo i pełną kontrolę zabiegu – podkreśla Magdalena Pyka.

Do najczęstszych nowotworów, które mogą dawać przerzuty do kości należą: rak prostaty (80 procent), rak płuca i rak piersi (50 procent), rak nerki, rak jajnika, rak tarczycy oraz rak żołądka.

Termoablację ultradźwiękową można stosować również w leczeniu innych chorób. Ponad dwa lata temu szpital Pro-Familia w Rzeszowie wykonał pierwszy w Polsce nieinwazyjny zabieg termoablacji ultradźwiękowej w celu leczenia mięśniaków macicy. Od tamtej pory przeprowadzono z sukcesem ponad 170 takich zabiegów.

 [-OFERTA_HTML-]Szpital Specjalistyczny Pro-Familia od 2014 roku współpracuje z firmą Philips w zakresie stosowania nieinwazyjnych metod terapeutycznych z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego oraz techniki HIFU, stale udoskonalając tą nowatorską metodę leczenia. 

Dzięki zaangażowaniu i skuteczności przeprowadzonych zabiegów, szpital stał się ośrodkiem referencyjnym dla firmy Philips w zakresie termoablacji mięśniaków macicy. Pro-Familia regularnie gości i szkoli lekarzy z całego świata, a dokonane osiągnięcia prezentowane są na najważniejszych konferencjach medycznych na świecie.

Źródło: www.pro-familia.pl