- Schorzenia nefrologiczne rozwijają się podstępnie, nawet 30 lat, długo nie dają objawów. Łatwo je wykryć przy pomocy prostych i tanich badań krwi i moczu - mówi profesor Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii. Dziś ponad 4,5 miliona Polaków ma chore nerki. Wielu przedwcześnie umrze z powodu braku diagnozy i leczenia. 20 tysięcy osób żyje dzięki stale prowadzonym zabiegom hemodializy. W tym roku grono dializowanych powiększy się o kolejne 4 tysiące.
 
- Gdy się ma 32 lata człowiek myśli, że jest niezniszczalny. W trakcie ważnej konferencji poczułem, że ślepnę. Zrobiło się całkiem ciemno - wspomina Maciek Budzich, jeden z najsłynniejszych polskich blogerów. Okulista skierował go na badania krwi - miał w niej rekordowe stężenie kreatyniny. Trafił wprost na dializy. Podobne wspomnienia ma Michał Figurski, dziennikarz: "Żyłem w biegu, tymczasem cukrzyca powoli niszczyła moje nerki. Po wylewie okazało się, że właściwie już nie pracują. Dializy, a potem przeszczep uratowały mi życie".
 
- Odczuwalne dolegliwości pojawiają się dopiero wtedy, gdy nerki są nieodwracalnie zniszczone. Pacjent w zaawansowanym stadium choroby zwykle wymaga leczenia dializami do końca życia. Alternatywą jest przeszczepienie nerki - dodaje profesor Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.
 
- Wczesne wykrycie choroby daje szanse na jej wyleczenie. Podczas akcji rozdamy 6 tysięcy tzw. pasków do badania moczu. To okazja do sprawdzenia stanu nerek w domu - mówi dr Iwona  Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.
 

Źródło informacji: Biuro Prasowe Akcji/Centrum Prasowe PAP

 [-OFERTA_HTML-]