Od 1 czerwca br. narodziny dziecka można zgłosić nie tylko podczas wizyty w urzędzie, ale także za pośrednictwem internetu. By to zrobić, trzeba się zarejestrować na stronie www.obywatel.gov.pl. Aby zarejestrować narodziny, rodzic musi mieć aktualny Profil Zaufany (bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w Internecie - służy jako elektroniczny podpis).

Zarejestrowany i zameldowany

Po zalogowaniu system prosi o potwierdzenie, że jest się matką/ojcem dziecka, a następnie - o zweryfikowanie danych. Zagórski podkreśla, że zgłaszanie narodzin dziecka online to jedna z pierwszych wprowadzonych kompleksowych usług.

- Dane zaciągnięte są z rejestrów państwowych – mówi Zagórski. – Razem z usługą rejestracji narodzin jednocześnie rodzic melduje dziecko.

  

W szpitalu też mają informować

Łukasz Szumowski, minister zdrowia podał w poniedziałek, że rozesłali listy do podmiotów leczniczych z informacją, że jest taka możliwość. Szef resortu podkreśla, że w szpitalach będzie upowszechniane, jak wyglądają czynności urzędowe.

– Cztery razy rejestrowałem dzieci i za każdym razem musiałem jeździć i szukać urzędu. Dziś rozesłaliśmy list do wszystkich jednostek z prośbą o informowanie o tym, że rodzice nie muszą się tułać po urzędach. Taka informacja musi dotrzeć do rodziców, którzy po narodzinach dziecka są trochę zestresowani. Ważne, by taką informację otrzymali od lekarza, pielęgniarki czy położnej – mówił Szumowski.