Mniej informacji na paragonach
\\

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia z uznaniem przyjęli stanowisko Ministra Finansów w sprawie uproszczenia paragonów fiskalnych.

Od 1 października wejdą w życie zmiany dotyczące zasad wystawiania i zakresu danych, które muszą być zawarte na paragonie fiskalnym.

Pierwotnie Ministerstwo Finansów zapowiadało, że lekarze na dokumentach fiskalnych powinni wyszczególniać udzielone pacjentowi świadczenia medyczne. PPOZ uznało, że jest to sprzeczne z ustawą o zawodzie lekarza i zawnioskowało do Ministra Finansów Jacka Rostowskiego o doprecyzowanie, co - według nowych regulacji - ma zawierać wystawiany przez lekarzy paragon.

"Dotąd na wydawanych pacjentom paragonach wpisywaliśmy "usługa medyczna", "porada lekarska" itp. i to administracji podatkowej wystarczało. Zmiany jakie zamierzał wprowadzić Minister Finansów budziły kontrowersje, a zdaniem naszej organizacji i prezesa NIL naruszały prawo dotyczące tajemnicy lekarskiej - Fiskus nie jest bowiem uprawniony do tego, by być informowanym z paragonu, na co choruje pacjent - co mogło wynikać np. z wykonanych badań diagnostycznych, lub rodzaju porady." - mówi doktor Bożena Janicka Prezes PPOZ.

Uproszczony paragon fiskalny to bardzo dobra decyzja, która wpłynie pozytywnie zarówno na zachowanie tajemnicy lekarskiej jak i uprości pracę samych lekarzy. Stanowisko Ministra dotyczy zarówno towarów, jak i usług - w tym usług medycznych. Interpretacja przedstawiona przez Ministerstwo jednoznacznie rozwiewa wątpliwości podnoszone przez środowisko lekarzy.

Od 1 października tytuł usługi wskazanej na paragonie będzie ten sam, nawet w przypadku różnych cen.

Opracowanie: Ewelina Wójcik, RPE WKP

Źródło: www.klr.pl, stan z dnia 19 września 2013 r.

\
Data publikacji: 19 września 2013 r.