Szkolenia odbywały się od kwietnia do czerwca 2016 roku i były częścią trwającej od 2011 roku inicjatywy Inicjatywa „Umiem Pomóc". Celem akcji jest zapoznanie uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. Młodzież dowiaduje się także, jak pokonywać obawy, które często stanowią blokadę przed właściwym działaniem w sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie pierwszej pomocy.

Program stanowi również wsparcie procesu kształtowania wrażliwości społecznej młodych ludzi i wysiłku edukacyjnego szkół oraz nauczycieli w ramach przedmiotu "Edukacja dla bezpieczeństwa". Do tej pory w ramach kampanii „Umiem Pomóc" oprócz uczniów z Torunia przeszkoleni zostali uczniowie z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta oraz Poznania (w sumie około 4 tysiące osób).

 [-OFERTA_HTML-]

 

Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród toruńskich uczniów pokazały, że większość z nich deklaruje gotowość do udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia, ale tylko w teorii. Natomiast ponad połowa (56 procent) respondentów przyznała, że w sytuacji realnego zagrożenia bałaby się podjąć akcję ratowniczą. 

Główna obawa młodych ludzi wynikała z lęku przed niepowodzeniem i możliwością poniesienia odpowiedzialności w sytuacji nieprawidłowego udzielenia pomocy. Niepewność wzbudzała także wizja bezpośredniego kontaktu z poszkodowanym i niepokój o własne bezpieczeństwo czy zdrowie. 

Ponad 40 procent uczniów wyraziło chęć zdobycia praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, aniżeli samej tylko teorii w tym zakresie. Dlatego program „Umiem Pomóc" stawia na praktykę i naukę od doświadczonych ratowników, którzy na co dzień i w różnych okolicznościach niosą pomoc poszkodowanym.

- Podczas 4 godzin szkoleń nasi podopieczni uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy pod czujnym okiem profesjonalnych i doświadczonych ratowników. Ci w przystępny sposób przekazują im wiedzę jak bezpiecznie i skutecznie działać w realnej sytuacji. Dzielą się swoimi doświadczeniami oraz przykładami z codziennej pracy. Instruktorzy pokazują młodzieży jak zapanować nad własnym stresem, by umieć efektywnie ruszyć na pomoc - dodaje Maciej Pająk, dyrektor Pogotowia Grupy Lux MEd, instruktor Akademii.


Źródło: www.luxmed.pl