Szef resortu zdrowia był pytany we wtorek 7 lipca 2015 roku, na konferencji po posiedzeniu rządu, o spotkanie na ten temat przedstawicieli ministerstwa zdrowia i resortu skarbu państwa. Doszło do niego pod koniec ubiegłego tygodnia.

- Rzadko tak bywa, że pierwsze spotkanie kończy się sukcesem. A zupełnie serio - mówimy o ważnym problemie, który trwa kilkanaście lat – stwierdził Zembala.

- Wielu ministrów, z szacunkiem dla każdego, wiele rządów, z tym problemem się zmagało, tzn. co zrobić, żeby szpitale, na których spoczywa ciężar odpowiedzialności za polską pediatrię - Centrum Zdrowia Dziecka, Centrum Zdrowia Matki Polki, szpital specjalistyczny w Krakowie-Prokocimiu - nie zadłużały się bardziej– dodał.
 

Zembala ocenił, że szpitale te pokazały w ostatnich latach "bardzo przejrzystą ścieżkę restrukturyzacji, bardzo duży wysiłek". Jak mówił, te trzy placówki – "filary polskiej pediatrii", nie zadłużają się już w wyniku bieżącej działalności, ale w efekcie innych zobowiązań.

- Model, który proponujemy, jest modelem pragmatycznym, modelem odważnym, ale bezpiecznym. Nie ma charakteru rozdawnictwa – powiedział minister, jednak nie przekazał dalszych szczegółów.

W ubiegłym tygodniu w czwartek 2 lipca 2015 minister zdrowia odwiedził Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Wyraził wówczas pogląd, że "Matka Polka nie umiera", lecz się rozwija.

Czytaj; Marian Zembala w Łodzi o opiece zdrowotnej nad matką i dzieckiem >>>

Przyznał, że szpitale jak ICZMP i Centrum Zdrowia Dziecka są w trudnej sytuacji.
- Gdybym powiedział, że znam rozwiązanie, byłbym nieszczery i nieprawdziwy. Ale jutro - za zgodą pani premier - będą się toczyły rozmowy z ministrem skarbu. Zaproponujemy pewien model rozwiązania – zapowiedział wówczas minister.

Zembala był pytany także o kwestię dotyczacą ograniczonych funduszy na badania kliniczne.
- Jest bardzo duża troska moja i środowiska wybitnych naukowców; czynimy wielki wysiłek, aby w istniejących programach w resorcie nauki pojawiła się przestrzeń, którą nazywamy "badania kliniczne" – powiedział minister. Jak dodał, szczegóły konkretnych działań w tej sferze zostaną zaprezentowane we wrześniu 2015. (pap)