Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pomimo informacji o skierowaniu przez NSZZ „Solidarność” do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie rozporządzeń dotyczących między innymi podwyżek dla pielęgniarek i położnych, podwyżki dla tych grup zawodowych nie są zagrożone.

Ministerstwo przypomina w komunikacie, że zarówno przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk, jak i środowisko zawodowe z aprobatą przyjęły ustalenia, które są wynikiem wielomiesięcznych negocjacji.

„Cieszymy się z kompromisu, który został osiągnięty bez akcji strajkowych. Wygospodarowanie środków potrzebnych do realizacji tego porozumienia było możliwe dzięki wspólnym wysiłkom ministra zdrowia, OZZPiP i NRPiP” – czytamy w komunikacie.

„Ze zdumieniem przyjęliśmy informację o działaniach przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy w sprawie porozumienia. Jego postawa jest niezrozumiała – szczególnie mając na uwadze to, że środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych jest zadowolone z zawartych ustaleń” – komentuje Ministerstwo.

NSZZ „Solidarność” zdecydował w czwartek 22 października 2015 o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku w sprawie rozporządzeń dotyczących między innymi podwyżek dla pielęgniarek. W opinii związku przepisy te naruszają zasadę, która nakazuje jednakowe traktowanie wszystkich związków przez organy państwowe, samorząd terytorialny i pracodawców.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mz.gov.pl, stan z dnia 26 października 2015 r.