Jak informuje Medycyna Praktyczna Online, „trwają zapowiedziane przez Wiceministra Włodarczyka czystki wśród konsultantów krajowych".
Resort Zdrowia spełnia swoje zapowiedzi – odwoływanych jest wielu konsultantów krajowych. Jednym z nich jest prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant ds. epidemiologii. Jak powiedział ekspert, na razie nie wiadomo, co konkretnie MZ ma mu do zarzucenia. Wiadomo tylko, iż „nie wywiązywał się ze swoich obowiązków".
Stanowisko stracił również prof. Witold Lukas, odwołany ze stanowiska konsultanta krajowego ds. medycyny rodzinnej, natomiast prof. Julian Jakubaszko, konsultant krajowy ds. medycyny ratunkowej, w najbliższym czasie również spodziewa się decyzji negatywnej.
Resort Zdrowia nie chce udzielić także informacji na temat tego, kto zostanie odwołany, ani z jakiego powodu. Jednak, jak mówi Minister Zdrowia Ewa Kopacz, „nieprawdą jest to, że odwołanie konsultantów to kara za nielojalność". Następnie Minister Kopacz tłumaczyła, że zmiany na stanowiskach ekspertów mają związek z tym, że wdrażany jest w życie pakiet ustaw zdrowotnych. Powiedziała też, iż każdy pracodawca ma prawo dobierać sobie współpracowników, a ona teraz – w sytuacji reformowania służby zdrowia – potrzebuje odważnych i zdeterminowanych pracowników. Dodała, że jest mnóstwo ekspertów, których można słuchać i nie muszą to być tylko konsultanci.
Na działania Resortu Zdrowia zareagowała Naczelna Rada Lekarska. Jak powiedział jej szef, Maciej Hamankiewicz: „Radzie nieznane są przyczyny odwołań i z uwagi na to, iż mogły zaważyć względy polityczne, a nie merytoryczne, NRL będzie się domagać wyjaśnień od MZ".
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: www.mp.pl, 9 czerwca 2011 r.

Data publikacji: 10 czerwca 2011 r.