W tegorocznej kampanii bierze udział blisko 100 szkół ponadgimnazjalnych z Wielkopolski, województwa kujawsko-pomorskiego, Małopolski i Podkarpacia. Dotychczas w okresie siedmiu edycji akcji uczniowie rozdali blisko 700 tysięcy oświadczeń. W 2016 roku z okazji 50-lecia pierwszego polskiego przeszczepienia nerki młodzież zamierza rozdać kolejne 300 tysięcy oświadczeń woli, czyli w sumie milion.
 
- Nie do przecenienia jest rola edukacji, inicjowania rozmowy, promowania tej nowoczesnej metody leczenia, a to doskonale od lat robi młodzież z akcji "Drugie życie", dlatego kibicuję im w tym wyzwaniu- powiedział krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej profesor dr hab. Lech Cierpka, patron honorowy kampanii.
 
W Polsce obowiązuje zasada tzw. zgody domniemanej, według której każdy, kto nie zgłosił się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, jest potencjalnym dawcą narządów. W praktyce jednak zdarza się, że rodzina zmarłego odmawia zgody na pobranie narządów. Wszelkie wątpliwości z pobieraniem organów rozwiązuje posiadanie oświadczenia woli i przekazanie swojej decyzji rodzinie.
 
 
Z badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w 2015 roku wynika, że 55 procent Polaków chce oddać narządy po śmierci. Jednak tylko co piąty powiedział o tym rodzinie.
 
- Często po śmierci bliskich rodziny wzbraniają się od decyzji co do pobrania organów. Tłumaczą się niewiedzą o woli zmarłego w tej sprawie. Lekarze, choć prawo im na to zezwala, nigdy nie pobierają narządów wbrew woli rodziny – podkreślił wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej dr hab. Maciej Głyda, ekspert medyczny kampanii w Wielkopolsce, związany z nią od 9 lat.
 
- Młodzież nie rozdaje oświadczeń jak ulotek czy cukierków – ma niezwykły dar poruszania trudnych tematów wprost. Po wielu latach pracy z młodymi ludźmi z wielkim zaufaniem będę wspierał ich w tym wyzwaniu – dodaje dr Głyda.
 
Pierwszą edycję kampanii „Drugie życie” rozpoczęto w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu wzięło w niej udział ponad 200 tysięcy uczniów z 600 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali blisko 700 tysięcy oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji.
 
W bieżącym roku szkolnym kampania prowadzona jest w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, w Małopolsce i na Podkarpaciu.
 
Według Poltransplantu, na transplantacje pod koniec grudnia 2015 roku oczekiwało 1584 pacjentów. (pap)
Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł