Celem spotkania - jak podkreślili - jest określenie nowych wyzwań, stojących przed medycyną: dyskusja o szczepionkach, wczesnej terapii, zrozumienie problemu remisji choroby. Sympozjum trwa do czwartku.

"Jesteśmy być może nieco szaleni, ale spodziewamy się prewencyjnej szczepionki w ciągu trzech, czterech, pięciu, sześciu, czy siedmiu lat" - twierdzi cytowany przez AFP amerykański wirusolog Robert Gallo, współodkrywca HIV.

"Dokonaliśmy ogromnego postępu w kwestii przeciwciał, które atakują proteiny zewnętrznego płaszcza wirusa (...). To nam daje nadzieję" - dodał Gallo.

Amerykański immunolog, dyrektor Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie Anthony Fauci powiedział, że trwają prace nad rozpoznaniem przeciwciał zdolnych zneutralizować HIV i ich potencjału w rozwoju szczepionki.

Wirusa zespołu nabytego braku odporności powodującego AIDS odkryli w 1983 roku francuscy wirusolodzy: Luc Montagnier i Francoise Barre-Sinoussi. Rok później niezależnie od nich HIV wyizolował w USA Robert Gallo.

W 2008 roku Montagnier i Barre-Sinoussi za swoją pracę zostali wyróżnieni Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.