Nie wiadomo, czy nastąpi połączenie obu podmiotów czy przejęcie jednego przez drugi. Z przedstawionego w tej sprawie oświadczenia  wynika, że „zgodnie postanowieniami listu rozpoczęty został proces due dilligence, który obu stronom transakcji pozwoli określić istotne warunki inwestycyjne”.

„Mamy nadzieję, że proces badania będzie przebiegać będzie w sposób niezakłócony i zakończy się, zgodnie z przyjętymi terminami, na początku czerwca 2014, czyli około 8 tygodni od dnia podpisania listu intencyjnego” – napisali autorzy listu – zarządy obu spółek, zapowiadając, że będą informować o dalszych szczegółach związanych z planowanym procesem inwestycyjnym.

Podkreślili także, że rozpoczęty proces inwestycyjny w żaden sposób nie wpływa na dynamikę i  jakość realizowanych w obu szpitalach procedur medycznych oraz na  bezpieczeństwo pacjentów i na dotychczasową współpracę z partnerami obydwóch szpitali.

Prywatna Lecznica Certus działa od 1991 roku (była pierwszym prywatnym szpitalem w Polsce). Prowadzi 4 placówki. Trzy z nich zlokalizowane są w Poznaniu: przy ulicy Grunwaldzkiej, Dąbrowskiego oraz Wagrowskiej, jedna – w Swarzędzu. Przy ulicy Grunwaldzkiej działa szpital z 51 łóżkami.

Usługi Certusa są zarówno komercyjne jak i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrakt placówki z NFZ na rok 2014 ma wartość około 5 mln zł i dotyczy usług w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego (ginekologia i położnictwo, chirurgia ogólna, chirurgia plastyczna, urologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu). W ramach NFZ Certus oferuje także podstawową opiekę zdrowotną. Certus już od kilku lat poszukuje inwestora.

Med Polonia to prywatny szpital i przychodnia, działający przy ulicy Obornickie 262 w Poznaniu. Oferuje leczenie szpitalne w zakresie ortopedii, chirurgii, laryngologii, ginekologii, okulistyki, oraz diagnostykę, konsultacje ambulatoryjne i profilaktykę. Placówka wykonuje świadczenia w ramach leczenia prywatnego oraz współpracy z firmami ubezpieczeniowymi oferującymi opiekę zdrowotną także w ramach kontraktu z NFZ. Z Funduszu finansowane są zabiegi z ortopedii, chirurgii ogólnej, ginekologii, urologii i okulistyki.